KOWR chce od gminy 100 milionów za ziemie pod cmentarz

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-03-2021,10:10 Aktualizacja: 18-03-2021,10:15
A A A

Ponad 100 milionów złotych miał zażądać Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu od gminy Wrocław za tereny przekazane kiedyś z państwowego zasobu pod rozbudowę i budowę miejskich cmentarzy.

Jak podaje Radio Wrocław, które zajęło się tematem, chodzi o 76 hektarów przy ulicach Kiełczowskiej i Awicenny. Pierwsza działka była przekazana w 2003 roku, a druga 2 lata później.

sprzedaż państwowej ziemi, Zasoby Własności Rolnej Skarbu Państwa, dzierżawa ziemi, sejm

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi przeszła przez Sejm

Sejm znowelizował ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Akt prawny przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi do 30 kwietnia 2026 r. Izba niższa parlamentu odrzucił poprawki zgłoszone przez posłów...

KOWR uznał, że miasto od tego czasu nie wykorzystało właściwie podarowanych pod konkretny cel nieruchomości. Dlatego nie zgodził się na przekazanie kolejnego gruntu - tym razem pod park.

- Miasto jest właścicielem cały czas 76 ha, której to ziemi kompletnie nie zagospodarowuje. To może najpierw zrobiłoby porządek na tej części, ogromnej zresztą, a potem dopiero ewentualnie realizowało inwestycję na innej ziemi Skarbu Państwa - powiedział Radiu Wrocław Piotr Regiec, zastępca dyrektora wrocławskiego OT KOWR.

Ośrodek chce teraz zapłaty za przekazane niegdyś z państwowego zasobu ziemi rolnej działki.

- Ponieważ są to grunty przeznaczone w miejscowych planach pod cmentarze, ich zwrot do zasobu jest niemożliwy, gdyż my takiej działalności nie prowadzimy. Pozostaje tylko i wyłącznie zwrot wartości tych gruntów przez miasto do Skarbu Państwa - wyjaśnił.

kowr, arimr, prow2014-2020, płatności bezpośredne

KOWR zgłasza 100 tysięcy hektarów do dopłat bezpośrednich

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa był i jest beneficjentem pomocy udzielanej rolnikom w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a także wsparcia w ramach płatności bezpośrednich. Podkreślił to resort rolnictwa w...

A chodzi o niebagatelna kwotę, bo jak przyznał Marcin Obłoza z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, KOWR wezwał miasto do zapłaty łącznie ponad 100 mln złotych. - Sprawę i przedstawione argumenty rozstrzygnie sąd - zastrzegł.

Według samorządu, sporne tereny są stopniowo zagospodarowywane, a przy przekazaniu ziemi pod cmentarz oczywiste jest etapowanie inwestycji.

- Przy ulicy Kiełczowskiej na części przekazanych terenów cmentarz został rozbudowany o 11 hektarów, z kolei tereny przy Awicenny są przygotowywane pod budowę nowego cmentarza. Została opracowana dokumentacja projektowa i uzyskano niezbędne pozwolenie na budowę - podkreślił Obłoza.
 

źródło: Radio Wrocław

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement