Wieś ma duże problemy. Gospodarstwa znikają jak kamfora

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2018,11:00 Aktualizacja: 23-04-2018,11:10
A A A

- Kilka raportów, które przedstawiliśmy pokazują dramatyczną sytuację na europejskiej wsi - alarmuje Janusz Wojciechowski, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej polityk prezentował informację na temat pozycji Polski w wynikach kontroli ETO w 2017 r. Z jednego z dokumentów wynika, że Europa ma nadwyżkę w handlu żywnością, wynoszącą około 20 mld euro. A jeszcze przed 2010 r. Wspólnota była importerem netto.

długi rolników, zadłużenie przedsiębiorstw rolnych, krd, adam łącki, ceny płodów rolnych

Rolnicy są bardzo zadłużeni. I biorą kolejne kredyty

Zadłużenie rolników, leśników i rybaków wynosi 484 mln zł, z czego 84 proc. przypada na gospodarstwa zajmujące się uprawą roli i hodowlą zwierząt – wynika z udostępnionych PAP danych Krajowego Rejestru Długów Biura...

- Dla wielu jest to sygnał, że rolnictwo ma się świetnie. Ale jak się spojrzy na rolniczą część eksportu, na nieprzetworzone produkty, okaże się, że UE w czystej rolniczej wytwórczości jest coraz większym importerem. Deficyt wynosi około 30 mld euro i rośnie. Czasami wnioski o znakomitej kondycji rolnictwa wysnuwa się z danych, które świadczą dobrze o przemyśle rolno-spożywczym, niekoniecznie o samym rolnictwie - wskazywał Wojciechowski.

Ten ujemny bilans handlowy dotyczy "czystej" produkcji - zboża, owoce, warzywa, itd. Pod tym względem Europa jest na dużym minusie i zdaniem prelegenta UE potrzebuje wizji Wspólnej Polityki Rolnej nie na siedem, tylko na ponad trzydzieści lat (do 2050 r.).  

- Jeśli nie będzie zatrzymany proces likwidacji gospodarstw, a tysiąc z nich codziennie znika w Europie, to powstaje pytanie, jak długo to potrwa, ile ma ich być w przyszłości i na czym ma być budowane bezpieczeństwo żywnościowe w UE - komentował członek ETO.

krzysztof jurgiel, wiśniowa, świętokrzyskie, handel ziemią, sprzedaż detaliczna, rozwój obszarów wiejskich

Jurgiel zapewnia: cały rząd dba o rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich

- Nasze działania koncentrujemy na poprawie jakości życia na obszarach wiejskich. Chcemy poprawić pozycję rolnika - zapewniał w Waśniowie (woj. świętokrzyskie) Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Podczas spotkania z mieszkańcami szef resortu...

Nie ukrywał, że kontrola programowania w zakresie rozwoju obszarów wiejskich (tworzenia i realizowania w poszczególnych krajach takich programów, jak polski PROW) wykazała postępujące zbiurokratyzowanie polityki rolnej.

- Komisja Europejska za wiele wymaga od państw. Programy są coraz bardziej rozbudowane. To są tysiące stron tworzonych dokumentów z wieloma ciekawymi danymi na potrzeby naukowe, ale nie bardzo przydatne dla samych rolników i bardzo trudne do realizacji - wyjaśniał Wojciechowski.

Programy są ponadto zbyt długo procedowane i w konsekwencji opóźnia się ich wykonanie. Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich w 2010 r. po czterech latach poprzedniej perspektywy finansowej był zrealizowany w 29 proc. W analogicznym okresie (koniec 2017 r.) kolejnej perspektywy finansowej zaawansowanie wynosi już tylko 21 proc.  

- Zaczyna się już projektowanie nowej Wspólnej Polityki Rolnej na okres po 2020 r., a właściwie mamy bardzo mizerną wiedzę o wykonaniu poprzedniej perspektywy finansowej. Tu, niestety, i Polska ma problemy z wykonaniem, bo to jest tylko 13 proc. Jesteśmy jednym z krajów o niskiej absorpcji i trzeba to usprawnić - zaznaczał przedstawiciel Trybunału.

Wojciechowski wspominał także o niepokojących wynikach kontroli dotyczącej wsparcia dla młodych rolników. Efektów pomocy w tym zakresie po prostu nie widać.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu