Rolnicy są bardzo zadłużeni. I biorą kolejne kredyty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-04-2018,8:25 Aktualizacja: 16-04-2018,8:44
A A A

Zadłużenie rolników, leśników i rybaków wynosi 484 mln zł, z czego 84 proc. przypada na gospodarstwa zajmujące się uprawą roli i hodowlą zwierząt – wynika z udostępnionych PAP danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Z zadłużeniem boryka się 9 tys. 286 przedsiębiorstw. "84 proc. tej kwoty przypada na rolników, 14 proc. na leśników, a długi rybaków to 2 proc. Średnia kwota długu przypadającego na jednego dłużnika to przeszło 52 tys. zł, a statystyczny gospodarz zalega ze spłatą czterech zobowiązań" - obliczył KRD.

Krzysztof Jurgiel, ustawa, ministerstwo rolnictwa, zadłużenie gospodarstw, ustawa

Wkrótce ustawa o restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw rolnych

Do końca czerwca powinna zostać uchwalona ustawa o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne - powiedział w środę minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Jak zaznaczył, ustawa, nad którą prace trwały od roku,...

Według Adam Łąckiego, prezesa KRDBIG przyczyn zadłużenia można szukać nie tylko w niskich cenach skupu płodów rolnych, których nie zrekompensował wzrost cen ziemniaków i kukurydzy. "Eksperci SGH podają, że zmniejszyły się też oszczędności gospodarzy. I jak rolnicy sami przyznają, będą się zmniejszać jeszcze bardziej" - wskazał.

Jak zaznaczył, przełom roku był dla rolników momentem, w których część z nich postanowiła spłacić zaległe zobowiązania za pieniądze ze sprzedanych produktów rolnych lub inwentarza, jednak w gospodarstwach zaczęły się przygotowania do kolejnego sezonu.

- A to oznacza ponowne sięganie po pożyczki czy kredyty. Rolnicy potrzebują pieniędzy na kupno nasion i sadzonek, nawozów oraz środków ochrony roślin, a w przypadku tych mniejszych na wypożyczenie sprzętu rolniczego. Niektórzy chcą też zmodernizować gospodarstwa i zainwestować w powiększenie inwentarza lub uprawiać ziemię na większej liczbie hektarów - powiedział Łącki.

długi mieszkańców wsi, krajowy rejestr długów, krd, Adam Łącki, niezapłacone kredyty, zobowiązania finansowe rolników

Wieś zadłużona jak nigdy. Rekordzista ma do zapłaty ponad 8 milionów

W bazie danych KRD znajduje się 412 tys. 341 dłużników mieszkających na wsi. Mają oni 973 tys. 605 niezapłaconych w terminie zobowiązań na łączną kwotę 6,14 mld zł. - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów BIG SA. Dla...

Najwięcej, bo ponad 40 proc. długu rolników, przypada na gospodarstwa mieszane, które zajmują się zarówno uprawą roślin, jak i hodowlą zwierząt.

Nieco ponad 21 proc. łącznego zadłużenia to zobowiązania przedsiębiorców rolnych, którzy pomagają rolnikom w uprawie pól i zbiorze plonów (np. wynajem maszyn rolniczych, sianie i koszenie zbóż) oraz w hodowli zwierząt (m.in. opieka nad stadem, kolczykowanie zwierząt i strzyżenie owiec). 18 proc. długów rolnictwa przypada na przedsiębiorców, którzy zajmują się uprawą zbóż.

Według danych KRD, prym w niepłaceniu wiodą gospodarze z Wielkopolski, gdzie 1 tys. 37 firmy z tego sektora ma do oddania 67,3 mln zł. Tuż za nimi są rolnicy, leśnicy i rybacy z woj. mazowieckiego, których zadłużenie wynosi 57,9 mln zł.

Jak podkreślono, to właśnie na Mazowszu mieszka najwięcej rolników-dłużników (1 tys. 395). Na trzeciej pozycji znajdują się przedsiębiorcy rolni ze Śląska. Ich łączny dług to 46,2 mln złotych.

producenci mleka, mleko, zadłużone gospodarstwa, długi rolników, problemy finansowe rolników, krir

Zadłużone gospodarstwa dostaną wsparcie? Resort nie wyklucza

Ministerstwo rolnictwa rozważa możliwość uruchomienia pomocy dla producentów rolnych, mających problemy ze spłatą zobowiązań. A zadłużonych gospodarstw, niestety, wciąż jest sporo.   Problemy finansowe dotykają zwłaszcza rolników...

Z woj. śląskiego pochodzi też dłużnik rekordzista. Jest właścicielem gospodarstwa rolnego w Częstochowie. Jego dług to prawie 10,6 mln złotych. - Na spłatę pieniędzy czeka siedmiu wierzycieli - przede wszystkim firmy windykacyjne oraz fundusze sekurytyzacyjne, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli - wyliczył KRD.

- Po części za poziom zadłużenia branży rolnej odpowiadają zatory płatnicze. Rolnicy są bowiem nie tylko dłużnikami, ale i wierzycielami, którym kontrahenci zalegają ze spłatą 96 mln złotych - wskazał Jakub Kostecki, prezes firmy Kaczmarski Inkasso będącej partnerem KRD.

Najwięcej, bo 19,8 mln złotych są im winne gospodarstwa z tej samej branży. - Najpewniej to nieuregulowane płatności za kupno ziemi, produktów rolnych, zwierząt czy świadczenie usług" - ocenili eksperci KRD.

Nieco mniej, bo 19,6 mln zł, nie zapłaciły rolnikom firmy handlowe - jak można przypuszczać za kupno produktów rolnych. Z kolei branża budowlana ma do oddania gospodarzom 16,1 mln zł, a przedsiębiorcy z sektora przemysłowego 12,2 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"