Jurgiel zapewnia: cały rząd dba o rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Janusz Majewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2018,9:00 Aktualizacja: 23-04-2018,9:15
A A A

- Nasze działania koncentrujemy na poprawie jakości życia na obszarach wiejskich. Chcemy poprawić pozycję rolnika - zapewniał w Waśniowie (woj. świętokrzyskie) Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

Podczas spotkania z mieszkańcami szef resortu zaznaczył, że za rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich odpowiada cały rząd, co przekłada się na projekty dotyczące wsi w działalności innych ministrów, m.in. gospodarki, infrastruktury czy energii.

nagrody, ministerstwo rolnictwa, nagrody dla urzędników

Hojny resort rolnictwa. Bajońskie nagrody dla urzędników

Ponad 173,5 miliona złotych trafiło w 2017 roku w formie nagród do agencji, spółek oraz instytucji nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Chodzi o podmioty, w których Skarb Państwa posiada część...

Minister podkreślił, że polityka rolna realizowana jest przez resort w kilku obszarach. Pierwszy dotyczy obrotu ziemią. - To bardzo ważna rzecz, którą podkreślaliśmy podczas kampanii wyborczych (...). Podjęliśmy działania, które miały zahamować zjawisko wypływu ziemi przez tzw. słupy za granicę czy też lokalizacji nieprzemyślanych inwestycji na obszarach wiejskich. Przyjęliśmy ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi na pięć lat. Zmieniliśmy także ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego - przypomniał.

Jurgiel dodał, że zdaniem resortu ziemia w Polsce powinna być w rękach rolników indywidualnych. - W Polsce jest kilkaset dzierżaw ziemi po 500, tysiąc i 1500 ha. Po zakończeniu tych dzierżaw tę ziemię chcemy sukcesywnie przekazywać rolnikom - zapewnił.

Jako drugi obszar, na którym koncentrują się działania, wymienił poprawę opłacalności produkcji rolnej. - To jedna z głównych barier hamujących rozwój rolnictwa. Nasze działania powinny prowadzić do tego, aby produkty były konkurencyjne z innych państw. Obejmują one finansowanie ze środków europejskich i krajowych. Ważne jednak są też rozwiązania legislacyjne, nad którymi cały czas pracujemy - podkreślił szef resortu.

rolnicze opzz, OPZZRiOR, sławomir izdebski, rolnicze protesty, krzysztof jurgiel, walka z asf, protest, PiS

Jurgiel odpiera zarzuty i atakuje lidera rolniczego OPZZ

Zarzuty, że nie dbam o interesy rolników są bezpodstawne - powiedział PAP minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, odnosząc się do zarzutów kilkudziesięciu osób protestujących w piątek w Warszawie. Domagają się oni dymisji...

Zaznaczył, że polityka rolna rządu ma też na celu poprawę pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym. - Przyjęliśmy pakiet ustaw oczekiwanych od wielu lat. W Polsce jest cały system możliwości sprzedaży do konsumenta końcowego, sprzedaż detaliczna czy też bezpośrednia. Ustawa o nieuczciwej konkurencji, ustawa o znakowaniu "Produkt polski" czy o spółdzielniach rolników. Cały ten pakiet umożliwia organizacyjne działania, które powodują, że ta wartość dodana nie jest przechwytywana przez pośredników - powiedział minister.

- Kolejne działania w tym obszarze to środki krajowe, które przeznaczamy na wsparcie opłacalności produkcji rolnej. Przede wszystkim podnieśliśmy z 200 do 900 mln środki na ubezpieczenie upraw i zwierząt. Mamy też niezbędne środki na niskoprocentowe kredyty, których stopa procentowa będzie obniżona. Takie rozporządzenie już przygotowuję. Do Sejmu została skierowana też ustawa o pomocy zadłużonym gospodarstwom - wyliczał minister.

Zapewnił, że wszystkie projekty mają na celu poprawę jakości życia na obszarach wiejskich.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu