Wielkie wina, wielkie pieniądze. 2300 wystawców na targach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ludwik Lewin PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2017,8:45 Aktualizacja: 21-06-2017,9:17
A A A

Dziesiątki tysięcy butelek win z całego świata i tysiące butelek koniaku, calvadosu, różnych innych winiaków, a także wódki i whisky - ogrom przytłacza od samego wejścia na trwające w Bordeaux targi wina Vinexpo.

Tegoroczne targi ściągnęły do Bordeaux, stolicy jednego z głównych regionów winiarskich Francji, 2300 wystawców z 40 krajów i przyciągnęły około 50 tys. gości, którzy pracują w różnych branżach związanych z winem - kupują, sprzedają, są dostawcami materiałów i sprzętu.

wina, produkcja wina, przemysł winiarski, winobranie, Konkurs Win Galicja Vitis, podkarpacie

Winiarze opanują Kraków. Medale czekają na najlepszych

Upowszechnianie kultury wina poza tradycyjnymi regionami winiarskimi będzie głównym celem 7. edycji międzynarodowego Konkursu Win Galicja Vitis. Impreza odbędzie się 22-23 czerwca w Krakowie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Na...

Choć w Bordeaux więcej jest firm francuskich i włoskich, najlepiej widoczna jest Hiszpania, honorowy gość tegorocznych targów. Oprócz dziesiątków stoisk - krajowych, regionalnych i firmowych, w Bordeaux organizowane są różne imprezy, których tematem jest hiszpańska gastronomia, turystyka czy ekologia. Wszystkie są związane z hiszpańskim winem, na wszystkich są degustacje.

Cudzoziemscy wystawcy przybyli przede wszystkim z krajów będących winnymi mocarstwami - z Włoch i Hiszpanii w Europie, z obu Ameryk i Australii. Nowe rynki dla swych trunków próbują znaleźć i mniej znani producenci z Gruzji, Irlandii, Rosji.

Te dwa ostatnie pokazują dumę swych wyskokowych osiągnięć. Irlandia - whiskey, która jest coraz większą konkurencją dla szkockiej whisky, a Rosja - być może korzystając z bardzo słabej reprezentacji Polski w Bordeaux - wódkę.

Znad Wisły przyjechały na Vinexpo jedynie Toruńskie Wódki Gatunkowe. Klaudia Derda z tej wytwórni na pytanie, dlaczego tak się dzieje, odpowiedziała, że jej przedsiębiorstwo "jest jednym z nielicznych całkowicie polskich firm robiących wódkę".

winiarstwo, winnice, produkcja winogron, produkcja wina, ewa wawro, fundacja Galicja Vitis, podkarpacie

Winnice mocno ucierpiały przez zimowe i wiosenne ataki mrozu

Ataki mrozu na przełomie stycznia i lutego oraz w maju spowodują znaczne straty w winnicach na Podkarpaciu. W niektórych gospodarstwach zbiory mogą być nawet o 30 proc. mniejsze - powiedziała Ewa Wawro, prezes fundacji Galicja Vitis....

Po raz pierwszy cała część targów poświęcona jest winom ekologicznym, biodynamicznym i naturalnym. Pod nazwą "WOW!" (world of organic wines, świat win ekologicznych) 150 producentów z różnych krajów pokazuje swe trunki, w których z chemicznych środków użyto co najwyżej odrobiny siarki.

Jak się wydaje, największe nadzieje pokładają producenci i handlowcy w Chinach. Na bardzo wielu stoiskach, obok francuskich i angielskich napisów, widnieją wywieszki po chińsku. A wielkie, znane na całym świecie bordoskie winnice, podobnie jak producenci mniej znanych apelacji z Żyrondy, mają chińskich pracowników handlowych, którzy z potencjalnymi klientami dyskutują w ich ojczystym języku.

Organizatorzy Vinexpo na licznych konferencjach i wykładach, podkreślają, jak bardzo związane jest wino z historią, tradycją, i kulturą, jak ważną jest częścią wyrafinowanego stylu życia. Ale wino to przede wszystkim towar o wielkim znaczeniu gospodarczym. W zeszłym roku Francja sprzedała za granicę wina za niemal 8 mld euro.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021