Rolnicy zmuszani do spisywania zabiegów agrotechnicznych. Izby: to uciążliwe i niepotrzebne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-07-2025,10:45 Aktualizacja: 04-07-2025,11:04
A A A

O zniesienie obowiązku prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych, związanych z przygotowaniem gleby do siewu, nałożonego w ramach wymogów podstawowych i dobrych praktyk rolniczych - wystąpił Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR).

„Zabiegi agrotechniczne wykonywane przed siewem, takie jak orka, bronowanie, uprawa agregatem itp. są podstawowymi i powszechnymi działaniami technologicznymi, które mają charakter rutynowy. Wymóg ewidencjonowania zabiegów nie wnosi istotnych informacji do oceny prowadzenia gospodarstwa, a znacznie zwiększa ilość dokumentacji, którą rolnicy muszą prowadzić, co jest szczególnie uciążliwe dla mniejszych gospodarstw rodzinnych, nieposiadających wyspecjalizowanego zaplecza administracyjnego” – ocenia KRIR w piśmie do ministra rolnictwa.

Rolnicy narażeni na sankcje

Jak dalej podkreśla, zabiegi agrotechniczne przygotowujące glebę do siewu nie są związane z użyciem środków chemicznych czy ryzykiem środowiskowym i ich ewidencjonowanie nie przyczynia się do poprawy ochrony środowiska, klimatu czy zdrowia publicznego. A jednocześnie w przypadku pomyłki lub niepełnych zapisów rolnicy narażeni są na sankcje administracyjne.

projekt ustawy, środki ochrony roślin, ewidencja zabiegów ochrony roślin, ewidencja śor

Elektroniczna ewidencja zabiegów środkami ochrony roślin – rząd zatwierdził zmianę

Wraz z początkiem przyszłego roku mają wejść w życie przepisy znowelizowanej Ustawy o środkach ochrony roślin. Dotyczą elektronicznej ewidencji oprysków w specjalnym systemie teleinformatycznym. Rada Ministrów przyjęła projekt Ustawy...

„Utrzymanie takiego przepisu stwarza ryzyko kar za czynności techniczne, które nie mają wpływu na jakość produkcji ani zgodność z normami środowiskowymi” – wytykają izby.

Biurokracja staje się barierą

I zwracają uwagę, że wielu rolników nie posiada narzędzi cyfrowych ani wsparcia doradczego, by na bieżąco prowadzić dokumentację odnośnie prac polowych. Zaś prowadzenie ewidencji „na papierze” jest nieefektywne i staje się dodatkowym, uciążliwym obowiązkiem, zwłaszcza dla starszych osób oraz gospodarstw prowadzonych przez jedną osobę.

„Nadmierna liczba obowiązków ewidencyjnych zniechęca wielu rolników do uczestnictwa w dobrowolnych programach Wspólnej Polityki Rolnej, a biurokracja staje się barierą, zamiast motywować do wdrażania zrównoważonych praktyk. Obowiązek ewidencjonowania podstawowych zabiegów agrotechnicznych jest nadmiernie uciążliwy, nieproporcjonalny” – argumentuje rolniczy samorząd.

Poleć
Udostępnij
Advertisement