Platforma Żywnościowa będzie działała na zasadach komercyjnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2020,11:15 Aktualizacja: 27-08-2020,11:19
A A A

31 sierpnia kończy się pilotaż Platformy Żywnościowej. W okresie pilotażowym sprzedano łącznie 1250 ton pszenicy i zarejestrowano 34 autoryzowane magazyny oraz dopuszczono do działania trzy domy maklerskie - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych.

Pilotaż był realizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Grupę Kapitałową GPW (GPW, TGE, IRGiT) we współpracy z ministerstwem rolnictwa. Od 1 września działalność na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych przejmie Towarowa Giełda Energii, spółka zależna GPW.

system magazynów autoryzowanych, platforma żywnościowa, pszenica

Platforma Żywnościowa powoli się rozkręca

Sellfood, czyli Platforma Żywnościowa, wspólne przedsięwzięcie GPW i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, mimo pandemii działa zgodnie z planem. Pierwsze aukcje pszenicy okazały się sukcesem, więc rozważane jest rozszerzenie...

- Liczę, że udane zakończenie pilotażu skłoni większą liczbę rolników do korzystania ze sprzedaży ziarna za pośrednictwem giełdy. Ta forma daje nie tylko gwarancję obrotu, ale też pozwala na uzyskanie lepszej ceny, która nie jest obciążona zyskami rzeszy pośredników. To jest droga do uproszczenia i ucywilizowania całego łańcucha żywnościowego, a co za tym idzie i do sprawiedliwego podziału zysku pomiędzy wszystkimi uczestnikami. Sukces pilotażu jeszcze bardziej zachęca do dalszego rozwoju giełdowego rynku rolnego i poszerzenia palety oferowanych na niej produktów - skomentował minister Jan Krzysztof Ardanowski.

W związku z zbliżającym się zakończeniem pilotażu odbyło się spotkanie komitetu sterującego projektu, na którym podsumowano jego realizację.

- Cieszy mnie, że warszawska giełda, podążając w ślad za innymi rozwiniętymi operatorami giełdowymi, wchodzi w nowe sektory gospodarki i unowocześnia je. Poszerzenie oferty produktowej GK GPW o rynek rolny jest bardzo ważnym krokiem ku dalszemu rozwojowi rolnictwa w Polsce. Jesteśmy jednym z głównych producentów zbóż w UE. Sukces naszego projektu zapewni międzysektorowa współpraca podmiotów biznesowych, administracyjnych i naukowych - podkreślił Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

eksport żywności, produkty rolno-spożywcze, pandemia koronawirusa, jan krzysztof ardanowski

Eksport żywności ma się dobrze mimo pandemii koronawirusa

Wstępne dane za pierwsze półrocze pokazują dobre wyniki w handlu żywnością - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Wartość wywozu produktów spożywczych wzrosła do 16,4 mld euro, czyli o 7 proc. Szef resortu...

Zdaniem Wojciecha Kędzi, zastępcy dyrektora generalnego KOWR wysokie kompetencje i niezawodna operacyjność GPW zapewnią rozwój i realizację założonych celów Platformy Żywnościowej, w czym jako KOWR będzie pomagać.

Izabela Olszewska, członek Zarządu GPW zwróciła uwagę, że Platforma Żywnościowa to pionierski, nowatorski projekt, który wymaga zaangażowania wszystkich interesariuszy rynku.

Platforma Żywnościowa od 1 września będzie działała na zasadach komercyjnych. W okresie pilotażowym giełda nie pobierała opłat. W ramach promocji rynku rolnego oraz w celu zachęcenia do aktywnego uczestnictwa w rynku, GK GPW podjęła decyzję o zwolnieniu z pobierania opłat giełdowych na rynku rolnym do końca września.

W trakcie okresu pilotażowego do obrotu na RTRS wprowadzono dwa towary: od początku marca - pszenicę, a od końca lipca - żyto. Obrót tymi towarami odbywa się w dwóch równolegle funkcjonujących systemach: kursu jednolitego oraz aukcyjnym. Na etapie autoryzacji każdy magazyn wskazuje rodzaj towaru, jaki będzie przechowywał: pszenica i/lub żyto.

Od momentu uruchomienia RTRS sprzedano na nim łącznie 1250 ton pszenicy w ramach jednej aukcji i dwóch sesji giełdowych w systemie kursu jednolitego. W ciągu sześciu miesięcy na giełdowym rynku rolnym zarejestrowano 34 autoryzowane magazyny oraz dopuszczono do działania trzy domy maklerskie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt