Eksport żywności ma się dobrze mimo pandemii koronawirusa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-08-2020,9:20 Aktualizacja: 19-08-2020,9:25
A A A

Wstępne dane za pierwsze półrocze pokazują dobre wyniki w handlu żywnością - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Wartość wywozu produktów spożywczych wzrosła do 16,4 mld euro, czyli o 7 proc.

Szef resortu zaznaczył, że na początku roku, wstępne dane wskazywały, że będzie to kolejny, rekordowy rok w naszym eksporcie rolnym. Taka była dynamika jeszcze w styczniu i lutym.

eksport, agrobiznes, rolnictwo, jan Krzysztof Ardanowski

Eksport powoli wraca do normy. Minister jest dobrej myśli

W wyniku pandemii najbardziej ucierpiały te gałęzie rolnictwa, które w dużym stopniu są zależne od eksportu; w marcu, kwietniu i maju wszystko wyhamowało, ale teraz eksport wraca do normy - powiedział w wywiadzie dla "Gazety...

Jednak już w marcu pandemia COViD-19 wpłynęła istotnie na wyniki handlu zagranicznego, ale optymistyczne jest to, że od czerwca sytuacja poprawia się z dnia na dzień.

Zdaniem polityka, wpływ miały na to przede wszystkim bardzo dobre wyniki sprzedaży zagranicznej w pierwszym kwartale br. oraz ożywienie w eksporcie w czerwcu.

W pierwszych trzech miesiącach korzystna była deprecjacja złotego względem euro i dolara amerykańskiego oraz nadal korzystny dla eksporterów kurs złotego w drugim kwartale br.

Ardanowski wskazał, że najbardziej ucierpiały te branże rolnictwa, które w dużym stopniu są zależne od eksportu, takie jak producenci wołowiny, którzy wysyłają za granicę 80 proc. produkcji, drobiu 60 proc., ale także wieprzowiny i mleka. Skutki pandemii ponieśli też m.in. producenci kwiatów.

Eksport mocno zmalał do krajów UE, do Chin i krajów muzułmańskich. Znacząco podrożał też transport morski.

eksport żywności, produkty rolno-spożywcze, raport gus, produkty mleczarskie, mięso

Polska umocniła pozycję eksportera żywności

W 2019 r. wzmocniła się handlowa pozycja Polski na europejskim i światowym rynku - wynika z raportu GUS. Wartość eksportu żywności osiągnęła 31,4 mld euro (+5,8 proc. rok do roku). Wartość importu wyniosła z kolei 21,1 mld euro (-5,2 proc). Wymiana...

W tej sytuacji szybko została uruchomiona specjalna zakładka na stronie internetowej ministerstwa o możliwościach wysyłek do różnych krajów.

Minister podkreślił, że z upływem czasu część krajów o słabym rolnictwie, ale posiadających zasoby finansowe zaczęło tworzyć lub odbudowywać rezerwy żywnościowe. Zainteresowane naszą żywnością są m.in. Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Liban.

Jak podał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w strukturze towarowej rodzimego wywozu produktów rolno-spożywczych najbardziej znaczącą pozycję pod względem wartości zajmuje żywiec, mięso i jego przetwory.

W pierwszym półroczu 2020 r. przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej tej grupy towarowej były o 4 proc. niższe niż rok wcześniej i wyniosły 3,1 mld euro, stanowiąc 19 proc. wartości wywozu.

Drugą pod względem wartości pozycję z 14 proc. udziałem w sprzedaży zajmowało ziarno zbóż i przetwory, których wysyłki rok do roku zwiększyły się o 37 proc. do 2,4 mld euro.

uprawy ekologiczne, gospodarstwa ekologiczne, gus, produkcja certyfikowana

W Polsce można produkować dużo więcej żywności ekologicznej

Żywność ekologiczna jest coraz bardziej doceniana przez Polaków. Nasz kraj może jej produkować znacznie więcej. Choć rynek produktów ekologicznych rośnie, to daleko nam do innych państw. Segment rodzimej żywności ekologicznej...

Wzrost wartości eksportu odnotowano także w przypadku tytoniu i wyrobów tytoniowych (o 18,5 proc. do 2,1 mld euro), produktów mlecznych (o 2 proc. do 1,2 mld euro), cukru i wyrobów cukierniczych oraz ryb i przetworów. Większa była także wartość wywozu m.in.: owoców i ich przetworów, kawy, herbaty i kakao oraz nasion roślin oleistych i tłuszczy roślinnych.

Podobnie jak w latach poprzednich, produkty rolno-spożywcze były eksportowane z Polski przede wszystkim na rynek unijny. Dostawy do krajów UE wygenerowały 13 mld euro, czyli 79 proc. przychodów uzyskanych z wywozu.

Import w I półroczu wyniósł 11 mld euro i był o 4,8 proc. wyższy niż w pierwszym półroczu 2019 r. Dynamika wzrostu eksportu przewyższała tempo wzrostu importu, więc dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. o 11,8 proc. do 5,4 mld euro - poinformował KOWR.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 15.03.2023-15.05.2023 - nabór wniosków "Płatności bezpośrednie i powierzchniowe"

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Do 18.04.2023 - można ubiegać się o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych ze środków unijnych

Do 31.05.2023 - są przyjmowane dokumenty od zainteresowanych pomocą z budżetu krajowego do przezimowanych rodzin pszczelich

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie