Cukier powinien tanieć

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-01-2017,15:10 Aktualizacja: 09-01-2017,15:38
A A A

1 października w Unii Europejskiej zniesione zostaną tzw. kwoty cukrowe. Jak to przełoży się na światowy, europejski i oczywiście polski rynek cukru?

Zniesienie kwot i tańszy surowiec dla naszej branży spożywczej i konsumentów może oznaczać oszczędności rzędu 2 mld zł rocznie. Tyle bowiem według szacunków ekspertów, wynosi różnica między światowymi, a europejskimi cenami za cukier.

cukier, import cukru, afryka, arr, agencja rynku rolnego, sudan

Afryka zaopatruje Polskę w cukier

Kraje Afryki są największymi dostawcami cukru do Polski - wynika z najnowszych publikacji Agencji Rynku Rolnego.    Eksperci ARR piszą, że w roku gospodarczym 2015/2016, z uwagi na niewielką podaż cukru z produkcji krajowej, jego...

W minionym roku surowiec mocno podrożał na świecie i w Polsce, co potwierdza Jakub Olipra, analityk z banku Credit Agricole. - W 2016 roku ceny cukru rosły na całym świecie i osiągnęły poziomy najwyższe od 4 lat. Można powiedzieć, że to był rok cukru. Światowe spożycie było wyższe od produkcji. Przez ostatnie dwa sezony mieliśmy do czynienie ze spadkiem zapasów, to powodowało wzrost cen - wyjaśnia.

Od października 2017 Unia Europejska rezygnuje z tzw. kwot cukrowych, co powinno spowodować zwiększenie podaży, przynajmniej na unijnym rynku. Jak ta sytuacja może oddziaływać na rynkowe ceny?

- Zakładając, że warunki agrometeorologiczne ukształtują się na poziomie średniej wieloletniej, a producenci zachęceni wyższymi stawkami będą zwiększać produkcję można oczekiwać, że wytwórczość będzie wyższa niż spożycie, a to spowoduje spadek cen - dodaje.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu