Brazylijski rynek szansą dla polskiego sektora rolno-spożywczego?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-07-2015,8:35 Aktualizacja: 03-07-2015,9:04
A A A

Polsko-brazylijskie relacje handlowe wchodzą w nowy etap. Potwierdził to wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkaniu z wicegubernatorem stanu Goías, José Elitonem de Figuerêdo.

Piechociński podkreślił, że Brazylia jest postrzegana przez Polskę jako atrakcyjny partner biznesowy.

- Szansą na zacieśnienie relacji gospodarczych jest rozwijająca się współpraca przedsiębiorców obu krajów, zwłaszcza w przemyśle stoczniowym, kolejowym i infrastrukturze transportowej - zaznaczył.

Dodał, że równie dobre perspektywy dotyczą sektora stalowego, chemicznego, kosmetycznego, farmaceutycznego, motoryzacyjnego, elektromaszynowego, maszyn górniczych, IT, aparatury medycznej, czy rolno-spożywczego.

Sześć lat starań przyniosło efekt. Polskie mleko popłynie do Brazylii

Główny Inspektorat Weterynarii otrzymał właśnie informację Stałego Przedstawicielstwa Federacyjnej Republiki Brazylii przy Unii Europejskiej "o pozytywnym zakończeniu procesu uznawania przez brazylijskie służby weterynaryjne...
Warto podkreślić, że Brazylia już dziś jest pierwszym partnerem handlowym Polski w Ameryce Łacińskiej pod względem wysokości obrotów handlowych, a także odbioru polskiego eksportu w tym regionie.

Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, w pierwszych czterech miesiącach 2015 r. wartość wzajemnych obrotów handlowych wyniosła 467,4 mln dolarów.

Udział Brazylii w wymianie handlowej Polski z Ameryką Łacińską kształtuje się na poziomie 24 proc. W 2014 r. odnotowano wzrost obrotów handlowych pomiędzy oboma krajami w stosunku 2013 r. Dwustronne obroty handlowe w roku 2014 r. osiągnęły najwyższy poziom w historii - 1,689,8 mln dol.

Polski eksport w 2014 r. wyniósł 531,4 mln dol., natomiast import osiągnął 1,158,4 mln dol. W strukturze towarowej polskiego eksportu do Brazylii dominują wyroby: przemysłu maszynowo-elektrycznego, chemicznego i wyroby z tworzyw sztucznych - głównie kauczuku syntetycznego.

Polski import z Brazylii w ciągu 2014 r. wyniósł 1,158,4 mln dol. Obejmuje on tradycyjnie pięć głównych grup towarowych: surowce mineralne, przemysł elektro-maszynowy, produkty rolno-spożywcze, produkty chemiczne i tworzywa sztuczne.

W latach 2013 i 2014 Brazylia była jednym z siedmiu rynków objętych przez Ministerstwo Gospodarki programem promocji o charakterze ogólnym.

W jego ramach przeprowadzone zostały m.in. działania promujące polską gospodarkę oraz polskich przedsiębiorców podczas targów: urządzeń przemysłowych, przemysłu stoczniowego, transportu kolejowego, a także targów kosmetycznych i produktów z branży zdrowie i uroda.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu