Białoruś zniosła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2022,8:05 Aktualizacja: 29-04-2022,8:06
A A A

Od 27 kwietnia Białoruś umożliwiła wwóz m.in. z Polski wybranych owoców m.in. jabłek oraz warzyw, które dotychczas były objęte embargiem obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

Z listy towarów, których wwóz na Białoruś jest zakazany, usunięto: jabłka, gruszki, kabaczki, bakłażany, paprykę, sałaty zielone i mieszanki sałat, rukolę, rzepę, szpinak. Ministerstwo Rolnictwa Białorusi wyjaśniło, że wykaz zmodyfikowano, by zapobiec problemom z dostępnością i wzrostem cen powyższych towarów.

sadownictwo, Związek Sadowników RP, zakaz eksportu jabłek na Białoruś

Embargo na Białoruś dobija sadowników

Sytuacja w polskim sadownictwie jest cały czas tragiczna. Kolejne polityczne decyzje, przynoszą negatywne skutki w handlu owocami - alarmuje Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. Sadownicy jeszcze nie pozbierali się po nokaucie, jakim...

Od 16 kwietnia 2022 r. Białoruś wprowadziła zakaz przemieszczania się przez granice Euroazjatyckiej Unii Celnej do Białorusi pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej (samochodów i ciągników siodłowych). Ograniczenie to nie obowiązuje w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych w UE, przewożących przesyłki pocztowe i żywe zwierzęta.

Zakaz został wprowadzony ze względu na piąty pakiet sankcji wprowadzony przez Unię Europejską wobec przewoźników rosyjskich i białoruskich.

Od 16 kwietnia przewoźnicy mogą wjeżdżać na Białoruś tylko do wyznaczonego terminalu, w celu przeładunku (nie dalej niż do 50 km w głąb od granicy).

Pojazdy unijnych przewoźników zostawiają towar w przygranicznych białoruskich centrach transportowo-logistycznych, które pracują przez całą dobę. Stamtąd towary będą transportowane na wschód samochodami należącymi do przewoźników białoruskich i rosyjskich.

Henryk Kowalczyk, wymiana handlowa z Rosją, embargo na produkty rolno-spożywcze

Kowalczyk o handlu z Rosją: embarga rolne będą miały śladowe znaczenie

Jakiekolwiek obecne embarga będą miały śladowe znaczenie. Praktycznie nie mamy z nią wymiany w dziedzinie rolnictwa - stwierdził Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa pytany o wymianę handlową z Rosją. Wicepremier na antenie Programu III Polskiego...

Zakaz importu Białoruś wprowadziła od 1 stycznia, dotyczy szeregu towarów wyprodukowanych w krajach, które przyjęły sankcje wobec Mińska (państw Unii Europejskiej, USA, Kanada, Norwegia, Albania, Islandia, Macedonia Północna, Wielka Brytania, Czarnogóra, Szwajcaria, Serbia i Liechtenstein).

Zakaz ma obowiązywać przez 6 miesięcy i dotyczy takich towarów jak: mięso wołowe, mięso wieprzowe, mięso i produkty drobiowe, podroby, tłuszcze, kiełbasy, mięso solone, suszone i wędzone, mączka mięsna, mleko i produkcja mleczarska, warzywa, owoce, orzechy, wyroby cukiernicze, sól.

Wartość roczna wymiany handlowej z Białorusią wynosi ok. 200 mln euro (2020 r.), co stanowi 0,6 proc, całego polskiego eksportu żywności. Dominującym towarem są jabłka.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej