Jak poradzić sobie z pędrakami?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: IO-PIB w Skierniewicach, (ala) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2021,16:35 Aktualizacja: 19-03-2021,17:35
A A A
Spośród kilku gatunków szkodników, których stadia larwalne żyją w glebie, najbardziej powszechnym jest chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha). Problem z pozbyciem się tego szkodnika z upraw jest ogromny, szczególnie w kontekście wycofania środków ochrony roślin zawierających chloropiryfos - substancji owadobójczej należącej do grupy związków fosforoorganicznych, neurotoksyny, zawartej m.in. w preparacie Dursban 480 EC. Jak zatem pozbyć się pędraków z gleby? 
 
W Instytucie Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach od kilku lat prowadzono badania nad znalezieniem skutecznej metody pozbycia się problemu, szczególnie z ekologicznych plantacji truskawek. 
 
szkodniki glebowe, drutowce, pędraki, rolnice, zaprawianie, zwalczanie szkodników glebowych, poprawna agrotechnika

Szkodniki glebowe. Zagrożenie i możliwości zwalczania

Z uwagi na zmiany klimatu oraz coraz powszechniej stosowane uproszczenia uprawy, szkodniki glebowe w ostatnich latach powodują coraz większe straty w uprawach.   Spośród szkodników glebowych najczęściej wymienia się: rolnice, a...
Największe straty notowali plantatorzy uprawiających je w pobliżu lasów, a także na polach wcześniej nieużytkowanych rolniczo, np. po łąkach czy pastwiskach, lub po uprawie bobowatych roślin wieloletnich, jak np. koniczyny. 
 
Doświadczenia pokazały, że najlepsze efekty przynosi zastosowanie kilku metod jednocześnie, ponieważ cykl życiowy chrabąszcza trwa 4-5 lat. Uprawa gleby za pomocą narzędzi z ostrymi elementami (glebogryzarki lub talerzówki), to bardzo często stosowana metoda. 
 
Dodatkowo pędraki mogą być wybierane z pola podczas orki (również przez różne gatunki ptaków) lub ręcznego odchwaszczania, szczególnie w drugiej połowie sezonu, kiedy dobrze widać jest zwiędnięte rośliny, pod którymi żerują pędraki. 
 
Pracownicy instytutu prowadzili również badania nad zastosowaniem fizycznych metod takich, jak okrywanie gleby różnego rodzaju włókninami na czas masowego lotu chrząszczy chrabąszcza majowego, co stanowi barierę i ogranicza składanie jaj przez samice chrabąszcza, a w konsekwencji ogranicza liczbę pędraków w glebie. 
 
sad, sadownictwo, szkodniki w sadzie, ochrona sadu, owoce, sady

Szkodniki czekają na błąd sadownika

Baczną uwagę należy zwrócić na szkodnika w sadach, gdzie w ubiegłym roku obserwowano znaczne uszkodzenia. Zabiegi należy rozpoczynać po przekroczeniu progu szkodliwości, tj. 20 błonkówek odłowionych na białe tablice lepowe lub na...
Dorosłe chrząszcze mogą być także zwabiane i odławiane na pułapki świetlne (samołówki lub ekrany). Metoda masowego odławiania chrząszczy została opracowana przez specjalistów Pracowni Entomologii Zakładu Ochrony Roślin IO-PIB. 
 
Przez kilka lat na ekologicznych plantacjach truskawki testowane były także metody biologiczne. Na uwagę zasługuje stosowanie produktów biologicznych zawierających nicienie entomopatogeniczne (Heterorhabditis bacteriophora, Steinernema kraussei) oraz grzyby owadobójcze (Beauveria bassiana, Beauveria brongniartii, Metarizum anisopliae). Nicienie są już obecnie składnikiem środków do ochrony upraw przed pędrakami. 
 
Na Facebookowej stronie Instytutu Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach zamieszczony został film pokazujący metody ograniczania pędraków w uprawach ogrodniczych. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement