Szkodniki czekają na błąd sadownika

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2017,11:30 Aktualizacja: 21-05-2017,11:01
A A A

Baczną uwagę należy zwrócić na szkodnika w sadach, gdzie w ubiegłym roku obserwowano znaczne uszkodzenia. Zabiegi należy rozpoczynać po przekroczeniu progu szkodliwości, tj. 20 błonkówek odłowionych na białe tablice lepowe lub na początku wylęgania się larw.

Polecane produkty to: Calypso 480 SC (0,1-0,15 l/ha), Mospilan 20 SP (0,125 kg/ha), Reldan 225 EC (2,25-2,7 l/ha) - czytamy w najnowszym zaleceniu agrotechnicznym i ochrony roślin opracowanym przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia.

Mszyce w natarciu

Mszyce, a zwłaszcza mszyca jabłoniowa, były zmorą zeszłego roku dlatego szkodniki te również i w tym roku należy uważnie obserwować. Jeśli nie uporaliśmy się z nimi przed kwitnieniem, to należy zrobić to w tym momencie póki nie stanowią jeszcze znacznych populacji.

sadownictwo, sadownicy, straty w sadach. jabłonie, grusze, wiśnie

Sadownicy są załamani. Owoce wymarzły, ceny pójdą w górę

Ostatnie przymrozki spowodowały duże zniszczenia w sadach, wymarzły czereśnie, wiśnie i jabłonie. Owoców będzie znacznie mniej, a ich ceny mogą być wyższe - alarmuje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Komisje...
Próg szkodliwości 15 pędów z koloniami w próbie 150. W sprzyjających warunkach specjaliści polecają zastosować produkty: Actara 25 WG (0,1 kg/ha), Apacz 50 WG (0,15 kg/ha), Teppeki 50 WG (0,14 kg/ha), które dość dobrze ograniczają liczebność ww. szkodnika.

Przędziorki i pordzewiacze

Okres wzrostu temperatur to także dobre warunki do rozwoju i wzrostu populacji przędziorków i pordzewiaczy. Szczególną uwagę należy zwrócić w sadach gdzie w zeszłym roku obserwowano nasilenie szkodnika oraz tam gdzie nie zastosowano wczesnowiosennych zabiegów ograniczających ich liczebność.

Polecamy: Envidor 240 SC (0,4 l/ha), Zoom 110 SC (0,45 l/ha). Wszędzie tam gdzie jednocześnie na jabłoniach są przędziorki w różnych fazach rozwojowych i pordzewiacze zalecamy mieszaninę Nissorun Strong 250 SC (0,4 l/ha) + Ortus 05 SC (1,5 l/ha).

Roztocz truskawkowiec

W uprawie truskawki szkodnika można zaobserwować praktycznie w większości plantacji. Jego szkodliwość to głównie zdeformowane owoce. Z dostępnych preparatów polecamy Ortus 05 SC (1,0-1,25 l/ha).

pogoda, sad, sadownictwo, parch jabłoni, ochrona sadu, choroby, owoce

Parch jabłoni groźny po opadach. Trzeba zachować czujność

Jeżeli chodzi o parcha jabłoni, to sytuacja w ostatnich dniach jest umiarkowana. Należy jednak pamiętać, że wieczorami i nad ranem występuje silne zwilżenie blaszek liściowych a z worków ciągle wysiewają się askospory. Dodatkowo 21 maja...
W dalszej części sezonu szkodnik jest ograniczany równocześnie z przędziorkiem chmielowcem m.in. przy użyciu środka Envidor 240 SC (0,4 l/ha).

Miodówki gruszkowe

Liczne osobniki zimujące obserwowano już na początku wegetacji. Jeśli zabiegi wykonywane do tej pory nie ograniczyły populacji należy w najbliższym czasie wykonać zabieg jednym ze środków: Acaramik 018 EC (0,75 l/ha), Apacz 50 WG (0,15 kg/ha), Dimilin 480 SC (0,3-0,375 l/ha - zwalcza larwy, a nie osobniki dorosłe). W przypadku jeśli drzewa pokryte są spadzią należy do zabiegu dodać produkt zwilżający.

Uwaga! W sadach kwitną drzewa owocowe, co prawda u niektórych gatunków jest to już koniec kwitnienia ale kwitną także chwasty. W trosce o owady zapylające specjaliści polecają wykonywać zabiegi owadobójcze po oblotach pszczół i innych owadów pożytecznych.

Najlepiej wieczorem oczywiście jeśli zakres temperaturowy działania produktu mieści się w granicach temperatur jakie utrzymują się w ciągu nocy. Do zabiegów wybierać produkty o szerokim spektrum, tak aby przy jednoczesnym zastosowaniu ograniczyć populację kilku szkodników.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement