Stres w sadzie. Stosuj bezpieczne nawozy w zalecanych dawkach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-08-2015,10:35 Aktualizacja: 26-08-2015,10:48
A A A

Obniżenie temperatury, w tym temperatur nocnych, pozwala na skuteczne dokarmienie roślin. Po długotrwałych upałach i braku deszczu bardzo istotne jest prawidłowo przeprowadzone nawożenie dolistne.

Jednak z uwagi na stres wywołany suszą należy stosować nawozy w zalecanych dawkach. W tym okresie drzewa potrzebują przede wszystkim kompleksowych nawozów o wysokiej zawartości potasu, a owoce nawozów wapniowych - radzi System Komunikatów Sadowniczych, który na bieżąco wydaje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.

Nawożenie dolistne wapniem. Kiedy i co stosować?

Nawożenie wapniem (Ca) najlepiej stosować na etapie opadania płatków kwiatowych i prowadzić nieprzerwanie aż do zbiorów, opryskując drzewa 6-8 razy w sezonie co  pozwoli na optymalne wykorzystanie wapnia. Zabiegi należy wykonywać...
Specjaliści podkreślają, że potas pozytywnie wpłynie na gospodarkę wodną drzew i pomoże szybciej wyjść ze stresu wywołanego suszą. Z kolei wapń pozytywnie wpływa na ograniczenie występowania chorób przechowalniczych, które przy utrudnionym pobieraniu składników pokarmowych z gleby mogą okazać się dużym problemem w trakcie przechowywania.

"Zalecamy zabiegi wykonane w bloku kilku oprysków, naprzemiennie nawozem potasowym z wapniowymi: FruitAkademia na wzrost owoców II w dawce 8 kg/ha lub Plantafol 5.15.45 w dawce 2,5 kg/ha naprzemiennie z Amiwap w dawce 2,5-7,5 l/ha lub Nano Active w dawce 3 kg/ha" - podaje SKS.

W sadach mocno dotkniętych upałami, w celu poprawy jakości liści zalecany jest zabieg obniżający negatywną reakcję na skutki suszy z dodatkiem nawozu mikroelementowego bogatego w magnez i żelazo. Proponuje się zastosowanie preparatu Megafol 2,5 l/ha z dodatkiem nawozu OptiMikro 2,5 kg/ha.

Uwaga! Z chlorkiem wapnia należy postępować bardzo ostrożnie. Nie należy przekraczać dawki 4-5 kg/ha, dla bezpieczeństwa zabiegu zawsze stosując łącznie z produktem Megafol w dawce 1 l/ha.

Choroby przechowalnicze

Utrzymujące się wysokie średnie dobowe temperatury oraz nocne rosy mogą spowodować znaczący wzrost presji parcha jabłoni.

Susza w sadach. Owoce są drobne i nie przyrastają tak jak powinny

Kolejne dni upłyną pod znakiem rekordowo wysokich temperatur. Taka pogoda nie sprzyja sadownikom. Panująca susza jest przyczyną niskiej kondycji drzew w wielu sadach, owoce są drobne i nie przyrastają tak jak powinny. Podczas niedoboru wody drzewa...
Szczególnie w sadach, w których widoczne są plamy należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie owoców przed parchem przechowalniczym. Na około dwa tygodnie przed zbiorem należy wykonać zabieg preparatami:  Captan 80 WG w dawce 1,9 kg/ha lub Kaptan 50 WP w dawce 3 kg/ha.

Aby zabezpieczyć owoce przed chorobami przechowalniczymi należy zastosować jeden zabieg (na 7 dni przed zbiorem) lub dwa zabiegi w przypadku zwiększonej presji chorobowej (14 i 7 dni przed zbiorem):
Bellis 38 WG w dawce 0,8 kg/ha, Switch 62,5 WG w dawce 0,75 kg/ha lub Geoxe 50 WG w dawce 0,45 kg/ha

Szkodniki w natarciu

Prognozowane temperatury w ciągu dnia oscylują na poziomie dwudziestu kilku stopni. Dla szkodników są to bardzo korzystne warunki do rozwoju po długotrwałym okresie upałów.

Dlatego lustracje należy przeprowadzać regularnie, szczególnie pod kątem szkodników z którymi był już problem w pierwszej części sezonu (np. mszyce, zwójki,  przędziorki).

Susza uderzyła w truskawki

Plantacje truskawek również ucierpiały w wyniku upałów i suszy. Może mieć to negatywne skutki dla roślin w przyszłym sezonie.

Warto pamiętać o regularnym nawadnianiu plantacji. Dodatkowo zalecany jest zabieg obniżający negatywną reakcję na skutki suszy. Proponuje się zastosowanie preparatu Megafol 2,5 l/ha z dodatkiem nawozu Plantafol 20.20.20 2,5 kg/ha

SKS 19 Dolistnie: FA_wzrost_owocow_II 8kg/Plantafol 2,5kg; Wapn: Amiwap 2,5L/NanoActive 3kg/Chlorek+Megafol 1L; Susza: Megafol 2,5L+OptiMicro 2,5kg Przechowalnicze: Captan 1,9kg; Bellis 0,8kg Truskawki: Megafol 2,5L+Plantafol 2,5kg

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!