Nawożenie dolistne wapniem. Kiedy i co stosować?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2015,13:00 Aktualizacja: 10-05-2015,15:54
A A A

Nawożenie wapniem (Ca) najlepiej stosować na etapie opadania płatków kwiatowych i prowadzić nieprzerwanie aż do zbiorów, opryskując drzewa 6-8 razy w sezonie co  pozwoli na optymalne wykorzystanie wapnia.

Zabiegi należy wykonywać dokładnie tak, aby pokryć nie tylko liście, ale i owoce, gdyż  wapń naniesiony na liście jest słabo transportowany do owoców. Przy dużej wilgotności powietrza oraz w okresie częstych opadów, opryskiwać możemy nawet dwa razy w tygodniu.

W okresach suszy drzewa należy opryskiwać co 10-15 dni - zbyt częste nanoszenie wapnia na owoce może spowodować ich poparzenie - ostrzegają specjaliści z firmy Synthos Agro i polecają nawóz TREE CAL.

Dlaczego wapń jest tak ważny? Należy pamiętać, że jest jednym z kluczowych składników pokarmowych roślin. Ma wpływ na wiele procesów decydujących między innymi o takich parametrach jak trwałość czy jędrność.

TREE CAL to nowoczesny nawóz wapniowy z optymalną zawartością wapnia  (Ca) w postaci tlenku wapnia CaO  - 22,5 g  w litrze. Nawóz bardzo szybko działający, całkowicie rozpuszczalny w wodzie, w którym mikroelementy Cu, Fe, Mn, Zn niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin schelatowano za pomocą EDTA.

Regularne stosowanie TREE CAL w dawce 4-6 l/ha zapobiegnie drobnieniu owoców, pękaniu, korkowaceniu i oparzeniom słonecznym. Zwiększy również trwałość przechowalniczą owoców.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj