Susza w sadach. Owoce są drobne i nie przyrastają tak jak powinny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2015,10:45 Aktualizacja: 05-08-2015,10:46
A A A

Kolejne dni upłyną pod znakiem rekordowo wysokich temperatur. Taka pogoda nie sprzyja sadownikom. Panująca susza jest przyczyną niskiej kondycji drzew w wielu sadach, owoce są drobne i nie przyrastają tak jak powinny.

Podczas niedoboru wody drzewa nie są w stanie pobierać z gleby składników pokarmowych. Należy prowadzić kompleksowe dokarmianie dolistne.

Aby poprawić jakość liści warto wykonać zabieg stosując mieszaninę biostymulatora obniżającego negatywną reakcję drzew na suszę z dodatkiem nawozu mikroelementowego bogatego w magnez i żelazo - radzi System Komunikatów Sadowniczych, który na bieżąco wydaje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.

Mszyce i przędziorki. Jak walczyć ze szkodnikami w sadzie?

W sadach w całym kraju występują bardzo liczne kolonie mszycy jabłoniowej. Specjaliści zalecają zabieg jednym z produktów: Actara 25WG 0,1 kg/ha, Calypso 480SC 0,2l/ha lub Mospilan 20SP 0,125 kg/ha. W przypadku występowania mszycy...
Specjaliści proponują zastosowanie preparatu Megafol 2,5 l/ha z dodatkiem nawozu OptiMikro 2,5 kg/ha. "Po kilku dniach należy wykonać kolejny zabieg nawozem potasowym z mikroelementami. Polecamy Plantafol 5.15.45 w dawce 2,5 kg/ha lub FruitAkademia na wzrost owoców II w dawce 8 kg/ha, również w mieszaninie z Megafolem w dawce 2,5 l/ha" - czytamy w komunikacie.

Nie zapomnij o mszycach

W warunkach wysokich temperatur kolonie mszyc mogą szybko przyrastać. W przypadku stwierdzenia szkodników zaleca się zastosowanie jednego z poniższych preparatów: Pirimor 500 WG 0,4 kg/ha, Actara 25 WG 0,1-0,2 kg/ha, Apacz 50WG 0,1-0,15 kg/ha, Calypso 480 SC 0,2l/ha, Mospilan 20 SP 0,125 kg/ha.

Pozakorzeniowe dokarmianie wapniem

W obecnym sezonie mogą wystąpić problemy z przechowywaniem owoców. W związku z tym wskazane jest odpowiednie nawożenie owoców produktami wapniowymi.

eksport jabłek, rynek owoców, sprzedaż jabłek

Embargo wciąż daje się we znaki. Producenci jabłek zdobywają nowe rynki

W pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku Polska sprzedała innym krajom 462 tys. ton jabłek. To o 20 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem.   Analitycy BGŻ BNP Paribas informują, że to przede wszystkim efekt niższych (o 52...
Nie zaleca się stosowania chlorku wapnia w wysokich temperaturach. "Aby nie zaprzestać dostarczania wapnia do owoców w trakcie upałów polecamy wapń skompleksowany aminokwasami bezpieczny w stosowaniu, Amiwap w dawce 2,5-7,5 l/ha. Wyższą dawkę stosować w okresie  trzech tygodni przed zbiorem owoców" - tłumaczą specjaliści.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zabieg produktem Nano Active w dawce 3 kg/ha.

Poprawa wybarwienia i kondycji drzew

W celu poprawy wybarwienia owoców po wykonaniu cięcia letniego zaleca się wykonać zabiegi nawozami zawierającymi magnez i potas: FruitAkademia na wzrost owoców I oraz FruitAkademia na wzrost owoców II w dawce po 8 kg/ha (nawozy można łączyć z zabiegami fungicydowymi).

Nawożenie malin jesiennych

Rozpoczyna się owocowanie i zbiór powtarzających odmian malin, niestety z uwagi na panujące warunki pogodowe rośliny są w słabej kondycji, a pierwsze owoce drobniejsze niż oczekiwane.

Producenci malin nie będą mieli kłopotów ze sprzedażą owoców

Rozpoczyna się skup malin. Na razie owoce do przetwórstwa (mrożenia) kupuje jeden zakład, który proponuje dobrą cenę. - Ale na tej podstawie nie można przesądzić, że w tym roku będą wysokie ceny malin, bo zazwyczaj w kolejnych...
W takiej sytuacji należy podjąć kroki w celu odżywienia roślin. Polecany jest dolistnie Plantafol 20.20.20 w dawce 2,5 kg/ha z Megafolem 2,5 l/ha, po 7 dniach Plantafol 5.15.45 w dawce 2,5 kg/ha, z Megafolem 2,5 l/ha.

W przypadku silnego przesuszenia pomiędzy zabiegami specjaliści polecają OptiMicro w dawce 5 kg/ha.

Należy pamiętać o tym, że na często nawadnianych plantacjach może również pojawić się problem z niedoborem składników pokarmowych, ma to swoje źródło w wymywaniu składników z gleby.

Przeciwdziałanie temu zjawisku polega na stosowaniu fertygacji. Polecany jest FertiFA 16-5-35 w dawce 15-20 kg/tydzień/ha.

Megafol 2,5L+OptiMicro 2,5kg; Mszyce: Pirimor  0,4 kg; Wapń: Amiwap 2,5L/NanoActive 3kg; Wybarwienie: FA_wzrost_owoców_II 8kg; Maliny jesienne: Megafol 2,5L+Plantafol 20.20.20 2,5 kg

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu