Nie przegap chwościka!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
25-06-2021,10:00 Aktualizacja: 25-06-2021,9:01
A A A

Na południowym wschodzie zaobserwowano już pierwsze przypadki występowania chwościka buraka. To sygnał do natychmiastowego wykonania zabiegu fungicydowego.

Należy go przeprowadzić natychmiast po zauważeniu choćby jednej charakterystycznej plamki z brunatną lub czerwoną obwódką. Terminowe wykonanie pierwszego oprysku jest kluczową kwestią dla skutecznej ochrony roślin przed chwościkiem buraka.

W gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu na Zamojszczyźnie, w którym prowadzę doświadczenia z aplikacją dolistną krzemu w uprawie buraka cukrowego, pierwszy zabieg fungicydowy w 2020 r. przeprowadzono 30 czerwca, a rok wcześniej - 24 czerwca.

ciagnik, opryskiwacz, burak cukrowy, Witold Ferens, Sahryń

Krzem pomaga burakom cukrowym

Coraz więcej rolników uprawiających burak cukrowy przekonuje się do stosowania dolistnego krzemu w uprawie buraka cukrowego. W ten sposób można zwiększyć plon korzeni, a przez to plon biologiczny i technologiczny cukru. Jednocześnie...

Do cieczy roboczej warto dodać Plonuran zawierający  miedź w formie wodorotlenku (300 g/l). Jej dodatek, jak wskazują badania wykonane w zeszłym roku przez Krajową Spółkę Cukrową oraz Südzucker Polska, ma korzystny wpływ na zwiększenie efektywności zabiegu fungicydowego. Ważna jest kolejność dodawania poszczególnych komponentów do cieczy roboczej: adiuwant → Plonuran (1,5 l/ha) → fungicyd.

Badania własne dowiodły korzystnego wpływu trzykrotnej aplikacji dolistnej produktu zawierającego krzem i wapń na ograniczenie porażenia roślin przez chwościka buraka. 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu