Szarek komośnik - odpowiedź KGS S.A.
Po ponad tygodniu oczekiwania w dniu 19 maja 2025 r. otrzymaliśmy odpowiedź od Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w sprawie bezczynności w kwestii zwalczania szarka komośnika. Poniżej publikujemy ją w całości, a następnie nasz komentarz. Nadal czekamy na odpowiedź rzecznika prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sprawę będziemy dalej pilnie obserwować i do niej wracać.
„W odpowiedzi Pana pytania uprzejmie informujemy, że od wielu lat Krajowa Grupa Spożywcza S.A. aktywnie wspiera plantatorów dotkniętych żerowaniem szarka komośnika. Jak co roku Krajowa Grupa Spożywcza od początku sezonu wegetacji prowadzi monitoring stanu plantacji w tym również monitoring występowania szkodników. Corocznie na plantacjach buraków cukrowych wystawiane są pułapki feromonowe, które pozwalają na wczesne wykrycie występowania szarka. Stosowany jest też system powiadamiania plantatorów o zagrożeniach za pośrednictwem wiadomości SMS.

Szarek komośnik - stanowisko Krajowej Grupy Spożywczej S.A.
W tym roku podobnie, jak w latach poprzednich zostaną uruchomione środki wsparcia dla plantatorów, którzy przesiewali buraki. Wysokość wsparcia zostanie ustalona w porozumieniu z Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego działającą przy KGS. Do tej pory z programu pomocowego wypłacono wsparcie o łącznej wartości blisko 10 mln zł. Wszyscy plantatorzy, którzy zdecydowali się na przesiew plantacji otrzymali nasiona.
Warto też wspomnieć, że w ostatnich latach spółka udzielała plantatorom wsparcia w chemicznej ochronie plantacji buraka cukrowego. Pomoc obejmowała możliwość zakupu środków do insektycydowej ochrony plantacji (Cyperkil Max EC, Karate Zeon 50 CS) w cenach promocyjnych.
Jak widać Krajowa Grupa Spożywcza prowadzi długofalową politykę przeciwdziałania skutkom żerowania szarka komośnika. Od lat aktywnie i odpowiedzialnie wspiera plantatorów w walce z tym szkodnikiem – zarówno poprzez działania bezpośrednie (informacyjne, organizacyjne, finansowe), jak i poprzez zaangażowanie w badania naukowe i rozwój skutecznych metod ochrony upraw. Działamy nie tylko w reakcji na kryzys, ale również prewencyjnie i systemowo - w trosce o bezpieczeństwo surowcowe naszej spółki, stabilność upraw oraz dobro polskich rolników.
Przedstawiciele Krajowej Grupy Spożywczej odbyli szereg spotkań z reprezentantami plantatorów skupionych przy Cukrowni Werbkowice, a także obecni byli na miejscu pikiety, gdzie doszło do kolejnego spotkania i rozmów z przedstawicielami plantatorów. Dla KGS niezwykle ważne jest zachowanie partnerskiego dialogu z plantatorami, dlatego Spółka wsparła ich prośbę i pomogła w zorganizowaniu spotkania z udziałem Ministrem Czesławem Siekierskim w MRiRW, do którego doszło w dn. 14 maja br.: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rozmowy-nt-zwalczania-szkodnika-buraka-cukrowego.

Szarek komośnik - odpowiedź Ministerstwa Aktywów Państwowych
Zarząd spółki ma pełną świadomość powagi sytuacji, dlatego wszystkie działania - zarówno prewencyjne, jak i pomocowe – są ukierunkowane na zabezpieczenie stabilności dostaw surowca do cukrowni i ochronę interesów plantatorów. Krajowa Grupa Spożywcza nie tylko reaguje na kryzysy, ale prowadzi też długofalową politykę przeciwdziałania skutkom występowania szkodników, w tym szarka komośnika”.
Nasz komentarz
- Plantatorzy produkujący buraki cukrowe dla Cukrowni Werbkowice, którzy dokonywali przesiewów w tym roku do dziś NIE mają żadnej informacji na temat jakiekolwiek pomocy producenta cukru z tytułu strat, jakie ponieśli na skutek żerowania szarka komośnika. Wraz z wydanymi nasionami buraka cukrowego do przesiewów otrzymali na nie jedynie fakturę. NIE otrzymali takiej informacji również od przedstawicieli związków plantatorów.
- Z informacji uzyskanych od Towarzystwa Rolniczego Ziemi Hrubieszowskiej wynika, że doszło do zaledwie dwóch spotkań z kierownictwem Cukrowni Werbkowice (drugie 13 maja br. - dwa dni przed pikietą). Trudno mówić więc o szeregu spotkań.
- Wspomniane insektycydy, które w przeszłości KGS S.A. sprzedawała swoim plantatorom w preferencyjnych cenach w tym roku okazały się NIESKUTECZNE w zwalczaniu szarka komośnika.
- Prawdą jest, że podczas pikiety zorganizowanej przez Towarzystwo Rolnicze Ziemi Hrubieszowskiej przed Cukrownią Werbkowice obecni byli przedstawiciele KGS S.A., w tym dyrektor Cukrowni Werbkowice oraz dyrektor biura Komunikacji - rzecznik prasowy, ale NIE doszło do żadnych rozmów z protestującymi. Były tylko wystąpienia publiczne przedstawicieli organizatora protestów, plantatorów i producenta cukru.
- Zarówno KGS S.A., jak i Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, zareagowali na problem zwalczania szarka komośnika tuż przed pikietą 15 maja. Pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi podpisane przez prezesa KZPBC jest datowane na 13 maja, a więc w przeddzień spotkania w ministerstwie rolnictwa i na dwa dni przed pikietę przed Cukrownią Werbkowice. KZPBC upublicznił je 14 maja po złożeniu w biurze podawczym MRiRW tego samego dnia. KGS S.A. NIE upubliczniła żadnego pisma w tej sprawie. Na spotkanie w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi nalegało Towarzystwo Rolniczego Ziemi Hrubieszowskiej.
- Opinii publicznej NIE jest znany żaden dokument dowodzący starań KGS S.A. w sprawie dopuszczenia do stosowania zabronionych substancji czynnych do zwalczania szkodnika. Podobnie przedstawiciela plantatorów w radzie nadzorczej spółki.
- Do dziś NIE ma opracowanej kompleksowej strategii zwalczania szarka komośnika. Na stronie KGS S.A. w zakładce Plantatorzy zamieszczone jest jedynie ostrzeżenie przed szkodnikiem opublikowane 24 kwietnia 2025 r. zawierające wykaz dopuszczonych insektycydów do jego zwalczania.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz