Gardena ma być ziemniakiem przyszłości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2020,20:50 Aktualizacja: 19-10-2020,20:55
A A A

Konsorcjum, na którego czele stoi Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy ma wprowadzić do uprawy smacznego, ekologicznego i odpornego na choroby ziemniaka.

Gardena, bo tak się nazywa, ma być ziemniakiem przyszłości. Uczelnia uzyskała właśnie krajowo-unijne dofinansowanie projektu. Na rankingowej liście konkursu "Działania Współpraca PROW i wsparcie finansowe na badania" jest na trzecim miejscu.

kontrola jakości ziemniaków, uprawa ziemniaków, ijhars

Kontrola ziemniaków nie wykazała nieprawidłowości

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych nie stwierdziła nieprawidłowości dotyczących jakości w skontrolowanych partiach ziemniaków. W drugim kwartale IJHAR-S przeprowadziła kontrolę jakości handlowej ziemniaków,...

Autorzy projektu mają nadzieję, że nowa odmiana ziemniaka będzie rewolucją na europejskim rynku.

- Chcemy wprowadzić do uprawy polską odmianę ziemniaka, bardzo odporną na zarazę, a jest to najgroźniejszy patogen ziemniaka. W walce z nim trzeba wykonywać zazwyczaj kilkanaście zabiegów pestycydowych w ciągu sezonu wegetacyjnego. W uprawie tej odmiany będzie można je zredukować. To nie jest GMO, nie idziemy tą ścieżką, to są naturalne sposoby hodowli, które doprowadziły do powstania nowej odmiany, którą już zaczęliśmy testować - powiedział prof. Piotr Prus na antenie Radia Pomorza i Kujaw.

Matką chrzestną projektu jest prof. Małgorzata Szczepanek, a odmiana powstaje w Hodowli Ziemniaka Zamarte.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj