Wirus ASF zostanie zatrzymany? Powstanie płot na granicy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-07-2018,11:10 Aktualizacja: 27-07-2018,11:07
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń objął swoim zasięgiem całą Rumunię. Sąsiadująca z tym krajem Bułgaria chce się zabezpieczyć przed pomorem, dlatego tamtejsze władze podjęły decyzję o budowie granicznego płotu.

Dziki, które przedostaną się z Rumunii do Bułgarii, mogą przenieść ze sobą wirusa ASF. Dlatego, jak informuje portal The Sofia Globe, rozpoczęło się już przygotowywanie gruntów w celu umożliwienia budowy ogrodzenia na granicy tych dwóch państw.

Minister rolnictwa  Bułgarii powiedział, że podjęto już szereg kroków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu afrykańskiego pomoru świń w tym kraju. Jego zdaniem jednak nie będzie to łatwe zadanie.

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

ASF wciąż zabija, a rolnicy tracą swoje świnie

Wirus afrykańskiego pomoru świń coraz częściej dostaje się do chlewni. Najbardziej dziesiątkuje on stada w woj. lubelskim. Główny lekarz weterynarii poinformował właśnie o kolejnych trzech ogniskach tej choroby. Ognisko afrykańskiego pomoru...

Płot na granicy z Rumunią ma zatrzymać migrujące dziki w sytuacji, w które Bułgaria nie odnotowała jeszcze na swoim terytorium przypadków oraz ognisk afrykańskiego pomoru świń. Zagrożenie jest jednak bardzo duże.

Władze Bułgarii robią więc wszystko, aby zapobiec przedostaniu się afrykańskiego pomoru świń na terytorium ich kraju. Chcą w ten sposób ochronić swój sektor produkcji wieprzowiny.

Wirus ASF szerzy się w Rumunii z dużą prędkością. Odnotowano tam już wiele ognisk oraz przypadków tej choroby u dzików. Tamtejsze władze poprosiły Komisję Europejską o pomoc finansową na zwalczanie tej choroby. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu