ASF w ciągu roku rozprzestrzenił się na cały kraj

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-07-2018,15:00 Aktualizacja: 25-07-2018,13:37
A A A

Wirus ASF zbiera coraz większe żniwo nie tylko w Polsce, ale także w Rumunii. Po roku od wybuchu pierwszego ogniska choroba ta rozprzestrzeniła się już na cały kraj.

Afrykański pomór świń wciąż rozprzestrzenia się w Rumunii. Tamtejsze władze poprosiły Komisję Europejską o pomoc finansową na zwalczanie tej choroby.

Rumunia poprosiła o wsparcie zarówno Komisję Europejską, jak i również poszczególne kraje Unii Europejskiej. Chce w ten sposób zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się tej choroby w swoim kraju, ale również w tych, które z nią sąsiadują.

asf w polsce, asf u świń, ogniska asf u świń, sprzedaż tuczników, rada ministrów

Tuczniki ze stref ASF będzie można łatwiej sprzedać

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy dotyczący ASF, który ma ułatwić rolnikom sprzedaż tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem tam afrykańskiego pomoru świń. "Chodzi o projekt...

Komisja Europejska, jak podaje portal 3trzy3, potwierdziła trudną sytuację w Rumunii oraz wykazała gotowość pomocy finansowej, w miarę możliwości budżetowych. Zaoferowała również wsparcie eksperckie i naukowe.

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt OIE w lipcu poinformowało o nowych ogniskach ASF w regionie Konstancy.

Z kolei w czerwcu ogniska ASF potwierdzono w regionie położonym w pobliżu granicy z Ukrainą. Instytut Diagnostyki i Zdrowia Zwierząt (IDSA) Rumunii poinformował o czterech, które wystąpiły w gospodarstwach przydomowych. Wszystkie zwierzęta zostały poddane ubojowi.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA