Pogłowie trzody chlewnej wciąż rośnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-06-2017,11:45 Aktualizacja: 09-06-2017,12:05
A A A

Według wstępnych danych GUS w marcu pogłowie trzody chlewnej w Polsce liczyło 11,26 mln sztuk. To o 0,80 mln sztuk (7,6 proc.) więcej w porównaniu do analogicznego czasu przed rokiem i o 0,16 mln sztuk (1,4 proc.) powyżej wyniku z końca 2016 roku.

Eksperci przypominają, że grudniu ub.r. dane Głównego Urzędu Statystycznego też wskazywały na wzrost pogłowia, ale przewidywana dynamika była nieco niższa i wynosiła 4,9 proc. r/r. W marcu największy przyrost odnotowano w przypadku pogłowia trzody chlewnej na ubój - informują eksperci Banku BGŻ BNP Paribas. 

ASF, nowe ogniska, świnie domowe,

Wirus ASF atakuje świnie. Potwierdzono dwa nowe ogniska

Główny lekarz weterynarii informuje o dwóch kolejnych ogniskach ASF u świń w Polsce. Jest to dwudzieste czwarte i dwudzieste piąte ognisko tej choroby od początku występowania ASF w Polsce, a pierwsze i drugie w bieżącym roku.  ...

Według GUS zwiększyło się ono w relacji rocznej o 0,59 mln sztuk (11,6 proc.) do 4,59 mln sztuk. Ponadto liczba warchlaków (20-50 kg) była wyższa niż rok wcześniej o 0,53 mln sztuk (10,2 proc.) i sięgnęła 3,13 mln sztuk, zaś loch prośnych o 0,06 mln sztuk (7,7 proc.) i wyniosła 0,60 mln sztuk.

Pogłowie prosiąt utrzymało się natomiast na poziomie z ubiegłego roku - 2,64 mln sztuk.

Na zwiększenie liczebności świń w kraju wpłynęła przede wszystkim poprawa opłacalności produkcji. Ceny skupu żywca w Polsce w pierwszym kwartale br. wynosiły średnio 4,90 zł/kg i były prawie o 19 proc. wyższe w relacji rocznej.

Jednocześnie stawki pełnoporcjowych mieszanek paszowych poleciał w dół o prawie 2 proc., więc relacja cen trzody chlewnej do cen pasz w analizowanych miesiącach była o 21 proc. wyższa niż rok wcze´śniej i wyniosła 4,50:1.

Zdaniem ekspertów dużo wyższa liczebność zwierząt o masie 20-50 kg wskazuje, że w kolejnych miesiącach prawdopodobny jest wzrost podaży trzody przeznaczonej na ubój, zatem również produkcji mięsa.

Z kolei zwiększenie liczebności loch będzie miało przełożenie na większą liczbę prosiąt. W perspektywie kilku/kilkunastu miesięcy istnieje możliwość spadku stawek skupu żywca w Polsce. Będzie to jednak uzależnione od sytuacji panującej na unijnym rynku.

Brak jest jeszcze wprawdzie danych za marzec, ale badanie za grudzień pokazało, że pogłowie trzody w całej Wspólnocie było o 1 proc. niższe niż na koniec 2015 r. Największe obniżki  dotyczyły warchlaków, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że produkcja w UE - przynajmniej w pierwszej połowie br. - będzie mniejsza.
 

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu