Wirus ASF atakuje świnie. Potwierdzono dwa nowe ogniska

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
08-06-2017,15:40 Aktualizacja: 09-06-2017,10:54
A A A
Główny lekarz weterynarii informuje o dwóch kolejnych ogniskach ASF u świń w Polsce. Jest to dwudzieste czwarte i dwudzieste piąte ognisko tej choroby od początku występowania ASF w Polsce, a pierwsze i drugie w bieżącym roku.
 
Afrykański pomór świń został potwierdzony na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 7 czerwca 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
ASF, wirus ASF, dziki, trzoda chlewna

ASF w ciągu miesiąca przemieszcza się o 3 kilometry

Wirus afrykańskiego pomoru świń jest wykrywany u kolejnych dzików głównie na terenach graniczących z Białorusią. W kraju stwierdzono dotąd ponad 330 przypadków tej choroby.   - Afrykański pomór świń szerzy się...
Ognisko dwudzieste czwarte wykryto w gospodarstwie położonym w gminie Biała Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim, w którym utrzymywano 8 świń.
 
Ognisko dwudzieste piąte potwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Trzcianne, w powiecie monieckim, w województwie podlaskim, w którym utrzymywano 2 świnie. 
 
Oba gospodarstwa są położone w obszarach zagrożenia (obszary określone w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Wprowadzono strefy zapowietrzone, obowiązujące w promieniu 3 kilometrów od ogniska choroby, a na drogach pojawiły się posterunki z matami dezynfekującymi. 
 
Od kilku miesięcy nie notowano nowych zachorowań świń na ASF, ale choroba szerzyła się za to wśród dzików. Potwierdzały to wyniki badań próbek pobieranych od martwych zwierząt znajdowanych w lasach.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu