Opozycja zarzuca rządowi opieszałość w walce z ASF. Poseł PiS odpowiada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2019,12:05 Aktualizacja: 28-07-2019,14:25
A A A

Rząd zdaje sobie sprawę z tego, że ASF jest poważnym problemem dla polskiego rolnictwa i polskiej gospodarki, dlatego robi wszystko, by go zwalczyć - powiedział PAP wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus (PiS).

W piątek na konferencji prasowej poseł PSL Piotr Zgorzelski zarzucił PiS, że nie radzi sobie z rozprzestrzenianiem się ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF); według niego prowadzi to polskie rolnictwo i poszczególne gospodarstwa do tragedii. Poseł zarzucił też PiS, że nie realizuje obietnic składanych rolnikom 4 lata temu.

Zgorzelski: PiS nie radzi sobie z ASF, nie realizuje złożonych obietnic

Poseł PSL Piotr Zgorzelski oskarżył PiS, że nie radzi sobie z rozprzestrzenianiem się ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF); według niego prowadzi to polskie rolnictwo i poszczególne gospodarstwa do tragedii. Poseł zarzucił PiS, że nie...
Telus powiedział PAP, że rząd zdaje sobie sprawę z tego, że ASF jest poważnym problemem dla polskiego rolnictwa i dla polskiej gospodarki.

- Niedawno byliśmy w Austrii na spotkaniu z parlamentarzystami z komisji rolnictwa i oni dziękowali nam - Polsce - za to, że tak umiejętnie długo utrzymujemy ten straszny wirus ASF w jednym miejscu. Oni dziękowali nam, że dzięki działalności polskiego rządu ASF nie poszedł dalej w Europę. I to jest myślę podsumowaniem tej sprawy - podkreślił Telus.

Według niego, gdyby w 2014 r., kiedy PSL miało bardzo dużo do powiedzenia w sprawie rolnictwa, "wycięto ten wrzód, bo to był poważny wrzód, to były trzy ogniska, gdyby wycięto te trzy wrzody, to mielibyśmy dzisiaj sytuację dużo łatwiejszą i dużą lepszą".

W ocenie posła, "jeżeli ten wirus rozpowszechnił się po całym ciele naszej ojczyzny, wystąpił w tylu miejscach, to dziś jest go bardzo trudno zwalczyć". - Rząd robi wszystko, żeby ten wirus zwalczyć i żeby ten wirus utrzymać w jednym miejscu - podkreślił Telus.

ASF, ogniska, wirus, trzoda chlewna

ASF dziesiątkuje kolejne stado. Ponad 9 tys. świń do utylizacji

Służby weterynaryjne poinformowały dziś (26 lipca) o wystąpieniu 28 w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Chorobę potwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 9435 świń położonym w woj. warmińsko-mazurskim.    Wirus ASF...

Według niego to, że występują jeszcze jednostkowo ogniska ASF, to nie znaczy, że rząd sobie nie radzi.

- Rząd naprawdę zrobił wiele, Polska zrobiła wiele, to już nie chodzi o rząd, bo to wiele instytucji działało w tej kwestii. Zrobiono wiele, że ASF utrzymuje się tak długo w jednym miejscu, nie rozpowszechnia się - zaznaczył wiceszef komisji rolnictwa.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w czwartek o wyznaczeniu 27 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce w tym roku.

Wirusa stwierdzono na podstawie badań wykonanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. W ubiegłym roku od stycznia do końca lipca 2018 r. wykryto 68 ognisk tej choroby.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu