ASF. Niemcy decydują się na radykalne rozwiązania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-11-2020,10:40 Aktualizacja: 20-11-2020,10:36
A A A

Rząd Niemiec niemiecki zdecydował się na zaostrzenie walki z afrykańskim pomorem świń. Planuje masowy odstrzał dzików w rejonach występowania przypadków oraz budowę płotu wzdłuż rzeki Nysy na pograniczu polsko-niemieckim.

Eksperci Copa-Cogeca uczestniczyli w spotkaniu grupy roboczej "Zdrowie i dobrostan zwierząt". Wzięli w nim udział przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej, którzy przedstawili m.in. najnowsze działania rządu niemieckiego w walce z epidemią ASF.

  • Niemcy zaostrzają walkę z wirusem ASF
  • Tereny występowania ASF u dzików będą grodzone
  • Niemcy planują wprowadzić masowy odstrzał dzików na grodzonych terenach
  • Osoby postronne nie będą mogły wejść na ogrodzony teren
  • Wzdłuż rzeki Nysy leżącej na polsko-niemieckiej granicy powstanie ogrodzenie

dziki, przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW, populacja dzików

Odstrzał dzików w czasie pandemii trwa. Kolejne przypadki ASF

Inspekcja Weterynaryjna w dniach od 6 do 13 listopada potwierdziła 56 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. 30 przypadków ASF było wynikiem prowadzonego odstrzału dzików. 1...

Aktywiści nie wejdą na teren gospodarstw

Niemcy wprowadzają w swoim kraju zasady, które wcześniej zastosowali Belgowie oraz Czesi. Zdecydowali się na grodzenie rejonów występowania przypadków ASF u dzików oraz przeprowadzenie tam masowego odstrzału tych zwierząt.

Niemieckie służby wprowadziły całkowity zakaz wstępu osób postronnych na terytorium tych rejonów.

Niemiecki Rząd zaostrzył także warunki bioasekuracji w gospodarstwach rolnych ze względu na ryzyko przenoszenia wirusa przez ludzi. Osoby postronne nie mają mieć do nich wstępu.

Zakaz ma obejmować wszystkie osoby które mogą być wektorem wirusa ASF, które nie przestrzegają wymogów bioasekuracji, w tym również aktywistów prozwierzęcych.

- Zwrócono także uwagę, że na terenach zapowietrzonych mogą się odbywać wycieczki grzybiarzy, którzy nieświadomie przechodząc po obszarze bytowania zakażonych dzików, po ich odchodach lub resztkach padłych zwierząt, potem dalej roznoszą wirusa – mówił po posiedzeniu Adam Drosio, wiceprzewodniczący grupy roboczej "Zdrowie i dobrostan zwierząt" Copa-Cogeca, a także przedstawiciel Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Władze w Berlinie planują dodatkowo budowę płotu wzdłuż rzeki Nysy leżącej na polsko-niemieckiej granicy.

Niemieckie władze uważają, że pojawienie się nowych przypadków ASF w strefie granicznej jest efektem pokonania wpław rzeki przez zarażone dziki. Budowa płotu ich zdaniem pozwoli ograniczyć migrację tych zwierząt z Polski na zachód.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA