Interwencja na rynku mleka i mięsa potrzebna od zaraz

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-04-2020,11:00 Aktualizacja: 22-04-2020,10:09
A A A

Minister rolnictwa apeluje do Komisji Europejskiej o natychmiastową interwencję na rynku mleka i mięsa. Jak podaje TVP 1, chodzi o zagospodarowanie nadwyżek tych produktów, jakie powstały u największych producentów w Unii Europejskiej, w związku z pandemią koronawirusa.

Producenci wołowiny, mleka a także drobiu i baraniny są obecnie, zdaniem ministra rolnictwa, w najtrudniejszej sytuacji.

Ograniczenia handlowe w unijnym rynku spowodowały nagromadzenie sporych nadwyżek tych produktów. Bruksela powinna, zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego, przynajmniej na czas kryzysu je zagospodarować.

krowy mleczne, bydło mleczne, produkcja mleka, mleko, nabiał, masło, pogłowie krów mlecznych, mleczarnia

Hodowcy mają ograniczać pogłowie bydła i produkcję mleka?

Producenci mleka ograniczają dostawy. Jak informuje TVP 1, rolnicy otrzymali takie zalecenia od punktów skupu. Przyczyną jest drastyczny spadek popytu na produkty mleczarskie. - Rolnicy dostali informacje, żeby ograniczyć produkcję mleka....

- Wystąpiłem do Komisji Europejskiej o uruchomienie zarówno rezerwy kryzysowej i rozpoczęcie dopłaty do prywatnego przechowalnictwa, jak i skupu interwencyjnego - mówił w TVP 1 minister rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski poinformował także UE o zmianach, jakie za zgodą unijnych władz polski rząd chce wprowadzić w wykorzystaniu funduszy.

Z funduszy ma pochodzić 1 miliard euro czyli około 4,5 mld złotych. Pieniądze te pochodzące jeszcze z tej perspektywy, mają zostać przesunięte z mało popularnych programów na walkę ze skutkami koronawirusa w rolnictwie.

- Te środki chcemy przesunąć na działania rynkowe tj. na pomoc w spłacie kredytów łącznie z dopłatą do odsetek, również udzielanie nowych możliwości wsparcia i gwarancji - mówił w TVP 1 minister rolnictwa.

KE niedawno poinformowała, że fundusze strukturalne mają zostać przekierowane na walkę z kryzysem. W sumie ma to być kwota około 1,6 mld euro.





 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu