Ptasia grypa w 226 gospodarstwach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Małgorzata Wyrzykowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2020,8:05 Aktualizacja: 28-04-2020,8:08
A A A

W 226 gospodarstwach hodowlanych na południu Węgier stwierdzono obecność ptasiej grypy H5N8 – poinformował Lajos Bognar,  naczelny weterynarz kraju.

Ekspert powiedział, że z powodu wirusa wybito około 3,5 mln ptaków, z czego prewencyjnie 870 tys. Dotknięte chorobą gospodarstwa znajdowały się w komitatach (województwach) Bacs-Kiskun oraz Csongrad.

żywiec drobiowy, produkcja drobiu, polskie drobiarstwo, pisklęta, mięso drobiowe, drób, koronawirus, cena drobiu

Drobiarze alarmują. Tracimy setki tysięcy złotych!

Hodowcy i producenci drobiu znajdują się obecnie w dramatycznej sytuacji. Zarówno właściciele stad zarodowych jak i producenci żywca tracą setki tysięcy złotych. Apelują o pomoc i alarmują, że w czasie pandemii koronawirusa są pozostawieni...

Bezpośrednie straty hodowców wyniosły kilka miliardów forintów (kilka milionów euro). Większe są w komitacie Bacs-Kiskun ze względu na dużo mniejsza odległości między gospodarstwami, które często nawet ze sobą sąsiadują. Z tego powodu, a także ze względu na silne w ostatnich dniach wiatry, bardzo trudno było powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.

W styczniu stwierdzono obecność ptasiej grypy w dwóch innych komitatach: Komarom-Esztergom oraz Hajdu-Bihar, ale dzięki szybkim działaniom udało się ograniczyć chorobę do dwóch gospodarstw.

Bognar powiedział, że źródłem zakażenia były ptaki wędrowne i dlatego już w styczniu zlecił obowiązek trzymania drobiu pod dachem, jednak nie wszyscy hodowcy się temu podporządkowali.

Szczep wirusa H5N8 po raz pierwszy spowodował epidemię na początku 2014 r. w Azji, po czym w listopadzie tego samego roku pojawił się w Europie. Na Węgrzech po raz ostatni stwierdzono obecność tej choroby w latach 2016-17.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA