Posypały się kolejne zakazy importu polskiego drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-01-2020,10:30 Aktualizacja: 08-01-2020,10:34
A A A

Singapur, Białoruś, Ukraina, RPA, Korea, a wcześniej Hongkong. Wszystkie te kraje wprowadziły tymczasowe zakazy importu polskiego drobiu z uwagi na występowanie w naszym kraju wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.

Główny lekarz weterynarii niemal każdego dnia informuje o ograniczeniach eksportowych dotyczących polskiego drobiu w związku z występowaniem w naszym kraju grypy ptaków.

Hongkong już 3 stycznia poinformował o tym, że wprowadza tymczasowy zakazu importu naszych produktów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Singapur w przeciwieństwie do Hongkongu wprowadził tymczasowy zakaz importu drobiu nie tylko z powiatu lubartowskiego, ale z terenu całego kraju. Zakazem zostały objęte żywy drób w tym ptaki ozdobne, mięso drobiowe, produkty pozyskane z drobiu i ptaków oraz jaja.

grypa ptaków, drób, Wielkopolska, wirus grypy ptaków h5n8, ognisko ptasiej grypy, indyki, kaczki pekin, Wielkopolska

2 ogniska grypy ptaków na Lubelszczyźnie. Kolejne w Wielkopolsce?

Główny lekarz weterynarii poinformował, że w dniach od 4 do 6 stycznia 2020 r. wyznaczono w Polsce 2 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu. Kolejne może zostać potwierdzone Wielkopolsce, gdzie padło ponad...

Białoruś na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi poinformowała, że od 4 stycznia 2020 r. wprowadza czasowe ograniczenia wwozu na jej terytorium wyrobów drobiowych z woj. lubelskiego.

Białoruski zakaz importu obejmuje żywy drób, jaja wylęgowe, dzikie zoologiczne i cyrkowe zwierzęta podatne na zarażenie.

Do Białorusi nie wjedzie również polskie mięso drobiowe, jaja w proszku, melanż, albuminy i inne produkty spożywcze przetwórstwa jaj kurzych. Ponadto są to puch i pierze, trofea myśliwskie tj. dzikie ptactwo oraz pasze i dodatki paszowe z drobiu a także pochodzenia roślinnego, z wyjątkiem przeznaczonych dla kotów i psów dodatków do karm oraz karm dla kotów i psów, poddanych obróbce termicznej.

Władze Ukrainy poinformowały za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej służby weterynaryjnej o zakazie importu drobiu, produktów oraz surowców drobiowych, za wyjątkiem produktów drobiowych poddanych obróbce termicznej, ze stref dotkniętych wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) w Polsce.

pisklęta kurcząt rzeźnych, ceny brojlerów w skupie, katarzyna gawrońska, KIPDiP

Wiemy, dlaczego rosły ceny skupu brojlerów

Wysokie ceny kurcząt rzeźnych w ostatnim miesiącu 2019 roku były następstwem wyjątkowo niskiej produkcji piskląt w listopadzie, a nie - jak do tej pory powszechnie sądzono - zastępowania drożejącej wieprzowiny mięsem drobiowym. To najważniejszy...

Służba weterynaryjna RPA pismem z 3 stycznia 2020 r. poinformowała GIW o wprowadzeniu zakazu importu z naszego kraju. Jest on związany z wystąpieniem w Polsce ognisk HPAI u drobiu.

RPA wprowadziło zakaz importu żywego drobiu, gołębi i innych ptaków, jaj z wyłączeniem SPF oraz świeżego i mrożonego mięsa drobiowego z całego terytorium Polski.

Służby weterynaryjne RPA nie będą wydawać nowych weterynaryjnych zezwoleń importowych (veterinary import permits) dla tych produktów.

Produkty drobiowe przetworzone termicznie są wyłączone z zakazu, o ile importer otrzymał ważne zezwolenie importowe.

GLW poinformował także, że władze Korei wprowadziły tymczasowy zakaz importu z całego terytorium Polski drobiu, mięsa drobiowego oraz jaj konsumpcyjnych. Ponadto, służby właściwe Korei zawiesiły procedurę rejestracji polski zakładów produkujących mięso drobiowe.



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu