Drobiu jest więcej, ale jego ceny nie satysfakcjonują producentów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
25-08-2021,13:15 Aktualizacja: 25-08-2021,11:48
A A A
Pogłowie drobiu w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat znacząco wzrosło. Jest to efekt systematycznego rozwoju sprzedaży produktów drobiowych na rynkach zagranicznych. 
 
Z przeprowadzonego na terenie Polski Powszechnego Spisu Rolnego, który trwał od 1 września do 30 listopada 2020 r. wynika, że w okresie dziesięciolecia (2010-2020 r.) nastąpił duży wzrost pogłowia drobiu.
 
Według danych łączna liczba drobiu wzrosła o 29,4% i osiągnęła wartość 225,6 mln sztuk. Wzrost pogłowia drobiu, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, był stymulowany systematycznym rozwojem sprzedaży produktów drobiowych na rynkach zagranicznych. 
 
Dzięki tym działaniom Polska wysunęła się na pozycję lidera w produkcji drobiu w Unii Europejskiej i liczącego się światowego eksportera tego asortymentu. 
 
cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Drób w skupie tanieje

Żywiec drobiowy w skupie w pierwszym tygodniu sierpnia potaniał. Taki sam trend dotyczył notowań mięsa drobiowego.    Ceny zakupu żywca drobiowego w pierwszym tygodniu sierpnia w zakładach monitorowanych w ramach Zintegrowanego Sytemu...
Jednak w ostatnim czasie ceny żywca drobiowego w skupie utrzymują tendencję spadkową. W dniach 9-15 sierpnia kurczęta brojlery potaniały o kolejny 1% do 4,18 zł za kg. Jest to o około 1% taniej niż uzyskiwali producenci przed miesiącem.
 
Za indyki dostawcy uzyskiwali średnio 5,09 zł za kg. Ich cena była o 4% niższa niż w poprzednim tygodniu i o 13% niż przed miesiącem. 
 
Kaczki brojlery w odniesieniu do poprzedniego tygodnia podrożały o 2 gr za kg. Ich cena ukształtowała się na poziomie 4,97 zł za kg i była o 2 gr wyższa niż przed miesiącem. 
 
W porównaniu z cenami sprzed roku kurczęta brojlery były droższe o 29,5%, indyki o 18,5%, a kaczki brojlery o 18%. 
 
Krajowe zakłady drobiarskie sprzedawały tuszki kurcząt patroszonych średnio po 6,39 zł za kg. Ich cena była o 5% niższa niż w poprzednim tygodniu oraz o 2% niż przed miesiącem.
 
Notowania tuszek indyków w ciągu tygodnia wzrosły o 1%, do wartości 10,73 zł za kg. Cena ta była o 5% niższa niż przed miesiącem. Tuszki kurcząt były droższe niż przed rokiem o 45%, a indyków o 30%.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA