W ramach "Porozumienia Rolniczego" rusza zespół do spraw wołowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Musiał PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-03-2019,11:20 Aktualizacja: 12-03-2019,11:27
A A A

W ramach "Porozumienia Rolniczego" we wtorek rusza zespół ds. wołowiny - ujawnił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że nie możemy zrezygnować z rynku muzułmańskiego, który liczy 1,1 mld ludzi.

Polityk poinformował w PolskimRadio24, że przedstawiciele organizacji rolniczych będą dyskutowali o tym, jak ratować rynek wołowiny i jak "zapobiec temu hejtowi, który nas dotyka".

kontrola polskiej wołowiny, czechy, Miroslav Toman, jan krzysztof ardanowski, Vytenis Andriukaitis

Polska ma przedstawić listę podjętych działań dotyczących produkcji wołowiny

- Na spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa 18 marca w Brukseli Polska ma przedstawić listę podjętych działań dotyczących produkcji wołowiny, m.in. kontroli rzeźni - mówi Vytenis Andriukaitis, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa...

- Jestem przekonany, że jest to element wojny handlowej, ponieważ rynek jest nasycony żywnością. Kraje, które mają duży eksport, trochę z przerażeniem patrzą, jak Polska - przepraszam za wyrażenie - rozpycha się na rynkach. Szukamy nowych rynków i w Azji i w Afryce, w krajach muzułmańskich - powiedział szef resortu.

Dodał, że eksport żywności z Polski bardzo rośnie i staliśmy się krajem uzależnionym od wywozu.

- Produktów mlecznych trzeba wyeksportować około 40 proc., mięsa drobiowego - staliśmy się jednym z największych producentów na świecie - około 50 proc. może nawet więcej, wołowiny 70-80 proc. - poinformował.

- Niech siadają do stołu (w ramach "Porozumienia Rolniczego" - PAP) ci, którzy się na tym znają (...), w tym przypadku na wołowinie, na rynku, na tym jak produkować najwyższej jakości tę kulinarną, jak ją znakować, żeby konsumenci ją rozpoznawali i ufali temu znakowaniu, jak zdobywać rynki międzynarodowe, między innymi jak utrzymać ubój halal, który jest potrzebny dla muzułmanów" - wyjaśnił.

wołowina, handel wołowiną, afera mięsna, nielagalny ubój krów, kalinowo

Wołowina znów drożeje. Zawirowania na bardzo stabilnym rynku

Początek bieżącego roku to okres dużych zawirowań na polskim rynku wołowiny. Tak zwana afera mięsna, związana z nielegalnym ubojem krów w Kalinowie na Mazowszu odbiła się szerokim echem w kraju i Europie. Pojawiające się w mediach negatywne...

Wskazał, że rynek muzułmański liczy 1,1 mld ludzi, więc nie możemy z niego zrezygnować. - To jest rynek właściwie dla nas może eksportowo najważniejszy. On się rozwija (...) rok do roku mamy 23 proc. wzrost żywności do Turcji - poinformował.

- Uważam, że wyolbrzymianie jakiegoś pojedynczego przypadku, który nie powinien mieć miejsca zgadzam się z tym (...) to w przypadku niektórych krajów, przede wszystkim Czech i Słowacji, to jest element zdyskwalifikowania polskiej żywności na tamtych rynkach, bo chcą rozwijać swoje rolnictwo - powiedział Ardanowski.

Prowadząca rozmowę pytała, czy nie jest to także element walki z Polską, z polskim rządem. - Ja bym chyba aż tak daleko nie szedł - odpowiedział minister.  Dodał, że spotyka się w Brukseli z ministrami rolnictwa innych krajów, ale nikt nigdy go nie pytał o praworządność, o sądy, czy Konstytucję.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA