Unijna pomoc w zamian za ograniczenie produkcji mleka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2016,11:05 Aktualizacja: 28-07-2016,11:16
A A A

Producenci mleka opowiadają się za unijnym wsparciem w zamian za ograniczenie produkcji mleka. W środę w resorcie rolnictwa przedstawiciele organizacji rolniczych rozmawiali z ministrem Krzysztofem Jurgielem nt. propozycji KE dot. pomocy producentom mleka.

Na spotkaniu omawiano propozycje zawarte w przedstawionym przez Komisję Europejską pakiecie wsparcia rolnictwa, jak również zastanawiano się nad wyborem właściwych form pomocy dla producentów mleka - poinformował resort rolnictwa. Propozycja unijnego wsparcia została przedstawiona 18 lipca.

mleko, produkcja, Komisja Europejska, Unia Europejska, rolnictwo

500 mln euro pomocy dla rolników

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek wart 500 mln euro pakiet pomocowy mający poprawić sytuację rolników dotkniętych kryzysem, zwłaszcza na rynku mleka. Środki te mają wspierać m.in. farmerów, którzy zobowiążą się do...
Chodzi o dwa projekty rozporządzeń KE zakładających wsparcie producentów rolnych na kwotę 500 mln euro. W skład pomocy wchodzi ogólnoeuropejski system zachęt do zmniejszania produkcji mleka, na co KE chce przeznaczyć 150 mln euro.

Środki te mają być wypłacane na jednolitych zasadach dla wszystkich producentów. Z analiz KE wynika, że nadprodukcja mleka jest jednym z głównych problemów, który przyczynił się do powstania kryzysu na tym rynku.

Drugim mechanizmem wsparcia jest dostosowawcza pomoc dla producentów mleka, a w zależności od decyzji państwa członkowskiego, również dla rolników w innych sektorach hodowlanych. Na realizację tego mechanizmu Komisja przeznaczyła 350 mln euro w skali UE, w tym dla Polski 22,6 mln euro.

Wypłata tej pomocy uzależniona będzie od spełnienia przez producentów, określonych przez dany kraj, warunków, wskazanych w wytycznych zawartych w projekcie rozporządzenia KE.

mleko, kryzys na rynku mleka, Unia Europejska, Krzysztof Jurgiel, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich

Ograniczenie produkcji mleka jedyną szansą na przetrwanie?

Coraz trudniejsza sytuacja na rynku mleka zmusza do podejmowania trudnych decyzji. Jedną z nich jest konieczność stopniowego ograniczania produkcji mleka - mówił minister rolnictwa podczas czwartkowego spotkania z Krajowym Związkiem...
"W dyskusji ustalono, że Polska opowie się za wypłatą pomocy finansowej w wysokości 150 mln euro dla rolników w UE na zasadzie dobrowolnego ograniczania przez nich dostaw mleka, z zastosowaniem stawki pomocy ustalonej przez KE na poziomie 0,14 euro (ok. 60 groszy) do 1 kg zredukowanej produkcji mleka. Polska umożliwi wnioskowanie o taką pomoc przez krajowych producentów mleka za pośrednictwem oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego" - czytamy w komunikacie.

Podczas spotkania ustalono, że w odniesieniu do pomocy finansowej, która będzie wypłacana z kopert krajowych, Polska zgłosi do projektu rozporządzenia propozycję dodania do wykazu działań, których realizacja uprawnia do skorzystania z pomocy, dwóch dodatkowych działań.

Chodzi o wsparcie stabilizacji i płynności finansowej gospodarstw przy zobowiązaniu producenta do niezwiększania produkcji mleka oraz o restrukturyzację gospodarstw, w tym zmianę profilu produkcji.

mleko, Unia Europejska, produkcja mleka, komisja europejska

Kilogram niewyprodukowanego mleka będzie kosztował 14 eurocentów

Każdy kilogram niewyprodukowanego mleka będzie kosztował 14 eurocentów tj. około 61 groszy. Ma to wpłynąć na ograniczenie podaży tego surowca na europejskim rynku. To główne założenie pakietu pomocy dla rolnictwa w tym dla...
Wraz z poprzednim pakietem pomocowym w sumie z kasy UE na wsparcie rolników trafi miliard euro.

Przyjęcie przez Komisję Europejską rozporządzeń planowane jest na 25 sierpnia br., tak aby umożliwić jak najszybszą wypłatę pomocy finansowej.

Mimo wcześniejszych interwencji KE, branża mleczarska w całej UE nie może wyjść z kłopotów już od dłuższego czasu. Obowiązujący w UE od 30 lat system kwot mlecznych, który ustalał maksymalne limity produkcji dla wszystkich państw członkowskich, przestał obowiązywać 1 kwietnia 2015 roku, przez co znacznie zwiększyła się produkcja.

Do złej sytuacji przyczyniło się też rosyjskie embargo na produkty żywnościowe z UE, które weszło w życie kilka miesięcy wcześniej.

Kryzys w mleczarstwie dotknął także Polskę. Ceny surowca są na niskim poziomie, często niezapewniającym opłacalności produkcji. Według GUS za mleko w skupie w czerwcu br. płacono średnio niecałe 1 zł za litr (99,97 zł/100 litrów), była to cena o 9,4 proc. niż w czerwcu 2015 r. i o 0,2 proc. od ceny wypłaconej w maju 2016 r.

Najlepsze ceny uzyskują producenci mleka z województwa podlaskiego (111,57 zł/1 hl), najniższe - z łódzkiego (90,23 zł/1 hl). W pierwszym półroczu br. (wg GUS) skupiono o 5,6 proc. mleka więcej niż w analogicznym okresie u. br.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA