Kilogram niewyprodukowanego mleka będzie kosztował 14 eurocentów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-07-2016,12:00 Aktualizacja: 26-07-2016,14:00
A A A

Każdy kilogram niewyprodukowanego mleka będzie kosztował 14 eurocentów tj. około 61 groszy. Ma to wpłynąć na ograniczenie podaży tego surowca na europejskim rynku. To główne założenie pakietu pomocy dla rolnictwa w tym dla hodowców bydła i producentów mleka.

Producenci mleka i hodowcy bydła mlecznego w Unii Europejskiej otrzymają wsparcie w ramach pakietu pomocy wypracowanego przez Komisję Europejską. Jego wysokość wyniesie 500 mln Euro. Będzie się on składał z dwóch mechanizmów tj. ograniczania produkcji i warunkowej pomocy.

mleko, kryzys na rynku mleka, Unia Europejska, Krzysztof Jurgiel, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich

Ograniczenie produkcji mleka jedyną szansą na przetrwanie?

Coraz trudniejsza sytuacja na rynku mleka zmusza do podejmowania trudnych decyzji. Jedną z nich jest konieczność stopniowego ograniczania produkcji mleka - mówił minister rolnictwa podczas czwartkowego spotkania z Krajowym Związkiem...

Na ograniczanie produkcji mleka KE ma przeznaczyć 150 mln Euro. Jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka pieniądze te będą przyznane tym producentom w całej UE, którzy dobrowolnie zmniejszą dostawy surowca.

KE określiła termin, w którym producenci mają dobrowolnie obniżyć produkcję mleka. Będzie to okres od 1 października do 31 grudnia 2016 r. Jak informuje PFHBiPM ilość wyprodukowanego w tym czasie mleka będzie porównywana z dostawami surowca z okresu 1.10 - 31.12.2015 r.

Hodowcy bydła, którzy chcą złożyć wnioski o ograniczeniu produkcji będą to mogli zrobić we wrześniu. Jak informuje KE ma obowiązywać zasada: kto pierwszy ten lepszy. Komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan poinformował, że wielkość pomocy na kilogram niewyprodukowanego mleka ma wynosić 14 eurocentów. Kraje członkowskie mogą uzupełnić tę pomoc kolejnymi 14 eurocentami.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA