Paratuberkulozy w stadach bydła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: hoduj@apra.pl D. Chełstowska
29-11-2016,6:05 Aktualizacja: 30-11-2016,13:34
A A A

Paratuberkuloza (inaczej choroba Johne’go), którą wywołuje Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis (MAP), występuje w populacji bydła mlecznego i mięsnego i może powodować całe spektrum objawów, w tym biegunkę, wyniszczenie i drastyczny spadek wydajności mlecznej oraz albo przyrostów masy ciała.

Jednak u wielu zakażonych krów proces ma charakter bezobjawowy, przez co rozsiewają one bakterie na inne zwierzęta i własne cielęta – w ten sposób zakażenie utrzymuje się i krąży w gospodarskie. Jeśli podejrzewa się, że przyczyną upadków mogą być zakażenia MAP albo ma się odczucie, że wyniki produkcyjne w stadzie są niedostatecznie dobre, warto wraz z lekarzem weterynarii przebadać całe stado, aby określić, czy bakteria krąży na farmie, wskazuje dr Claudia Trummer DVM, PhD, Product Application Specialist w firmie Thermo Fisher Scientific.

W kolejnym etapie należy opracować plan działania polegający albo na zmniejszeniu presji zakaźnej poprzez usunięcie siewców, albo na eliminacji wymagającej wdrożenia intensywnego programu sanitarnego. W przypadku paratuberkulozy nie ma prostego rozwiązania, lecz lekarz weterynarii może pomóc w stworzeniu najlepszego planu działania dla danego gospodarstwa.

Objawy klinicznie rozwiną się tylko u niewielkiego odsetka zwierząt – łatwo je rozpoznać i brakować takie sztuki ze stada. Dla kontroli choroby decydujące znaczenie ma wykrywanie zwierząt z podkliniczną postacią choroby, które mogą rozsiewać bakterie przez bardzo długi czas, będąc tym samym źródłem zakażenia dla pozostałych zwierząt w stadzie.

Jak wyjaśnia dr Trummer, do zakażenia dochodzi zwykle w młodym wieku, a objawy kliniczne mogą pojawiać się nawet po paru latach, choć sam okres inkubacji ma bardzo zmienną długość.

Książki warte polecenia: "Choroby bydła" | "Sygnały żywienia

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA