Mleczarnie w Polsce płaciły w marcu mniej niż w lutym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-04-2017,9:20 Aktualizacja: 21-04-2017,9:17
A A A

Cena mleka w marcu w naszym kraju wyniosła średnio 1,31 złotych za litr – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To zaledwie o jeden grosz mniej niż w lutym, ale mimo tego spadku producenci otrzymują aż o 25 groszy więcej niż przed rokiem.

Mleko nadal jest w dobrej cenie, choć w ostatnim czasie napływają do nas niepokojące wieści m.in. ze strony przetwórców, które mówią o możliwości pojawienia się kolejnego kryzysu. (więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj).

Cena mleka w ostatnich latach jest bardzo zmienna na co wpłynęło zniesienie kwotowania. Z danych GUS-u wynika, że jeszcze w marcu 2015 r. hodowcy otrzymywali za surowiec 1,06 zł/l. W maju tego samego roku było to już tylko 1 zł. Dla porównania w grudniu ubiegłego roku ceny w skupie wzrosły do 1,36 zł/l. Najnowsze dane z marca tego roku mówią o 1,31 zł.

cena mleka, mleko, bydło mleczne, mleczarnie

Mleko w UE w marcu kosztowało ponad 1,4 zł za litr

Mleko drożało w krajach Unii Europejskiej przez siedem miesięcy. Niestety po tym, jak Komisja Europejska zweryfikowała swoje notowania w lutym z 33,67 na 33,38 euro/100 kg zwyżkowy trend został zatrzymany. W marcu surowiec ten był tylko nieznacznie...

Mleko w marcu najdroższe było w woj. podlaskim, gdzie mleczarnie płaciły niemal 1,38 złotych za litr. O jeden grosz mniej otrzymywali producenci z woj. zachodniopomorskiego, a o dwa grosze z woj. warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego.

Mleczarnie w województwie lubuskim płaciły średnio 1,35 zł/l, w pomorskim 1,34 zł/l, w opolskim 1,33 zł/l, a w śląskim i wielkopolskim 1,31 zł/l. Cena 1,3 zł utrzymała się jeszcze w woj. mazowieckim i lubelskim.

Producenci mleka otrzymywali w lutym także ceny poniżej 1,3 zł/l. I tak hodowcy z woj. podkarpackiego mogli liczyć na 1,29 zł/l, z kujawsko-pomorskiego na 1,27 zł, ze świętokrzyskiego na 1,23 zł/l, łódzkiego na 1,22 zł. W woj. małopolskim spadła ona nawet poniżej 1,2 zł/l. Tamtejsi dostawcy otrzymywali zaledwie 1,19 zł/l.

Ceny mleka według GUS są jednak uśrednione, co doskonale pokazuje sonda, którą wśród producentów tego surowca każdego miesiąca przeprowadza portal Mleczarstwo.com. Wynika z niej, że w marcu niemal 30 proc. jej uczestników otrzymywało między 1,31-1,4 zł/l, ale aż 18,5 proc. miało zagwarantowaną cenę między 1,41 a 1,5 zł/l.

Spadkowy trend ceny mleka jest jednak obserwowany również wśród uczestników sondy. Jeszcze w lutym proporcje układały się bowiem nieco inaczej. Najwięcej bo 23 proc. ankietowanych otrzymywało wówczas cenę między 1,41 a 1,5 zł/l, a 22 proc. między 1,31 a 1,4 zł/l.

Książki warte polecenia: Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA