Mleczarnie dużo płacą za mleko, bo nie dokładają do masła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-09-2017,11:00 Aktualizacja: 19-09-2017,8:07
A A A

Ceny skupu mleka w ostatnich miesiącach są na zadowalającym dla hodowców bydła oraz producentów mleka poziomie. Niezadowoleni są z kolei konsumenci, którzy płacą za kostkę masła od sześciu do nawet dziewięciu złotych. Co na to wpływa oraz czy ta sytuacja utrzyma się przez najbliższe miesiące?

- Nasz zakład sprzedaje obecnie masło w cenie około 24 złotych za kilogram. Dla naszego społeczeństwa są to wręcz szokowe ceny. Natomiast w kontekście konsumentów z krajów starej piętnastki Unii Europejskiej nie są one niczym nadzwyczajnym - tłumaczył Tadeusz Badach, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie podczas Narodowego Dnia Fermy Mlecznej.

Indeks cen przetworów mleczarskich FAO, przetwory mleczarskie, tłuszcze mleczne, mleko w proszku, mleko

Produkty mleczarskie dawno nie były tak drogie

Indeks cen przetworów mleczarskich FAO wyniósł w sierpniu 219,7 pkt. Przez miesiąc poszedł w górę o 1,4 proc., zaś w relacji rocznej aż o 42 proc. Wartość ta była jednak zarazem o 20 proc. niższa od rekordowego poziomu z lutego...

Ceny mleka oraz artykułów mleczarskich gwałtownie spadły w wyniku likwidacji kwotowania produkcji tego surowca. W efekcie miała miejsce likwidacja stad bydła mlecznego, która spowodowała niedobory mleka na rynku polskim, ale także europejskim. Obecnie następuje odbudowa tej produkcji a ceny mleka i jego produktów rosną.

- Obecne ceny masła i w konsekwencji też mleka wynikają również z sytuacji, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie w ubiegłym roku postawili tezę, która rozpowszechniła się na cały świat. Ich zdaniem tłuszcze roślinne wymieszane ze zwierzęcymi są rakotwórcze. Stąd podaż na czyste tłuszcze zwierzęce zaczęła rosnąć - mówił Tadeusz Badach.

Masło obecnie jest drogie ale należy pamiętać, że jeszcze niedawno było o ono o połowę tańsze. Jak tłumaczył prezes OSM w Krasnymstawie do każdego kilograma tego produktu mleczarnie musiały wtedy dopłacać około 10-15 złotych. Dopiero w tej chwili wychodzą na zero.

mleko, skup mleka, punkty skupu mleka, produkcja mleka, bydlo, mleczarnie

Mleko w skupie droższe aż o 33 procent niż przed rokiem

W lipcu unijni producenci mleka dostawali średnio 34,48 euro za 100 kilogramów surowca. To o 3,3 proc. więcej niż w czerwcu i aż 33,2 proc. powyżej stawek sprzed roku - wynika z danych Komisji Europejskiej. Eksperci podkreślają, że cena była...

- Nie możemy odpowiadać za ceny sklepowe masła. Obecnie konsumenci kupują je po 6-8 zł. Co niektórzy twierdzą, że pod koniec roku może ono kosztować w granicach 10 zł. Nie wiem. Wiem za to, że ta sytuacja przekłada się na ceny skupu mleka. Właśnie dlatego mleczarnie mogą sobie dzisiaj pozwolić na to żeby je podnosić - mówił Tadeusz Badach.

Prezes OSM w Krasnymstawie uważa, że obecna sytuacja cenowa utrzyma się do końca tego roku. Nie ma bowiem symptomów, które wskazywałyby na nagłą zmianę trendu. Zwraca jednak uwagę na jedno bardzo poważne zagrożenie.

- W unijnych zapasach znajduje się 440 tysięcy ton chudego pełnego mleka w proszku. UE jeszcze ich nie uruchomiła. Problem polega na tym że jego ważność powoli się kończy i wkrótce będzie trzeba je spożytkować. Jeśli unijne władze podejmą więc decyzję o zagospodarowaniu zapasów tego mleka w proszku zbyt późno, cała ta skomplikowana machina rynkowa może się zawalić - ostrzegał Tadeusz Badach.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA