Hodowcy czekają na konkretną pomoc

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2016,17:35 Aktualizacja: 31-07-2016,17:52
A A A

Zarówno Unia Europejska, jak i nasze państwo oblały egzamin po zniesieniu kwotowania produkcji mleka. Te błędy na własnym karku odczuwają hodowcy krów mlecznych. A tak przecież nie może być - grzmi Bogdan Michalski.

Hodowca bydła z powiatu płońskiego na Mazowszu uważa, że zapowiadana unijna pomoc dla branży mleczarskiej raczej okaże się niewystarczająca.

- Czytałem, że do niewyprodukowanego mleka mają płacić po 60 groszy za litr. No to się to zupełnie nie kalkuluje. Zwierzęta trzeba dalej utrzymywać i karmić, wszystko sporo kosztuje - zaznacza rolnik.

mleko, produkcja, Komisja Europejska, Unia Europejska, rolnictwo

500 mln euro pomocy dla rolników

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek wart 500 mln euro pakiet pomocowy mający poprawić sytuację rolników dotkniętych kryzysem, zwłaszcza na rynku mleka. Środki te mają wspierać m.in. farmerów, którzy zobowiążą się do...
Podpowiadamy, że prawdopodobnie każde państwo członkowskie będzie mogło dołożyć kolejne ok. 60 groszy w ramach tej pomocy.

- Czyli razem byłoby 1 zł 20 groszy. No to już byłby jakiś rozsądny poziom wsparcia dla nas. Liczę, że polskie władze na taką dokładkę się zdecydują. I wdrożą jeszcze inne działania. Inaczej kryzysu w rodzimym mleczarstwie się nie zażegna. A przecież to tradycyjna dziedzina w naszym rolnictwie - mówi Michalski.

Prowadzący swoje gospodarstwo w powiecie przasnyskim (woj. mazowieckie) Andrzej Wierzbicki także mocno liczy na szeroki front wsparcia dla producentów mleka.

- W gronie kolegów mówiliśmy o tym, że wobec takiej zapaści Unia powinna zastosować dodatkowe dopłaty bezpośrednie dla hodowców bydła. Poza tym trzeba by na przykłada także podnieść ceny skupu interwencyjnego dla produktów mlecznych. To odczułaby cała branża - podpowiada nasz rozmówca.

mleko, kryzys na rynku mleka, pakiet wsparcia Komisji Europejskiej, ministerstwo rolnictwa

Unijna pomoc w zamian za ograniczenie produkcji mleka

Producenci mleka opowiadają się za unijnym wsparciem w zamian za ograniczenie produkcji mleka. W środę w resorcie rolnictwa przedstawiciele organizacji rolniczych rozmawiali z ministrem Krzysztofem Jurgielem nt. propozycji KE dot. pomocy...
Hodowcy podkreślają zgodnie, że nie wyobrażają sobie redukowania działalności swoich gospodarstw w dłuższej perspektywie. Bo swego czasu byli przez władze unijne i krajowe zachęcani do rozwoju, do korzystania z pieniędzy na inwestycje, a nawet do brania kredytów na te cele.

- Rolnicy postawili nowe obory, zmodernizowali stare budynki, nakupili sprzętu. Co z tym teraz robić? Te inwestycje muszą na siebie pracować, bo w większości przypadków trzeba za nie spłacać kredyt - mówi Bogdan Michalski.

W opinii producentów mleka, trzeba robić więcej na poziomie władz krajowych, aby promować spożycie tego surowca i przetworów na rynku polskim, a także intensywniej działać na rzecz zwiększenia eksportu. To może być - ich zdaniem - droga do odzyskania dobrej kondycji przez mleczarską branżę.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA