Senat poparł ustawę wprowadzającą instrumenty finansowe w PROW

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2019,11:10 Aktualizacja: 27-02-2019,11:17
A A A

Senat jednogłośnie poparł nowelę ustawy wprowadzającej instrumenty zwiększające finansowanie obszarów wiejskich. Chodzi o gwarancje kredytów na inwestycje, z których będą mogły skorzystać większe gospodarstwa.

Zmiana przepisów dotyczy ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw.

gwarancje do kredytów, rozwój obszarów wiejskich, prow 2014-2020, wsparcie dla rolnictwa

Gwarancja do kredytów ma być nową formą finansowania obszarów wiejskich

Sejm nie poparł wniosku Platformy Obywatelskiej o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli ustawy wprowadzającej instrumenty zwiększające finansowanie obszarów wiejskich. Wniosek zgłosił Kazimierz Plocke, który m.in. wskazał,...

Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa podczas prac nad nowelą w Senacie tłumaczył, że wprowadzenie instrumentu finansowego jakim jest gwarancja do finansowania obszarów wiejskich z unijnych środków jest nowym rozwiązaniem.

Do tej pory z PROW udzielane były dotacje i premie. Argumentem za wprowadzeniem gwarancji jest spore zainteresowanie rolników wsparciem finansowym, a z dotacji wielu z nich już nie może skorzystać.

Nowelizacja wprowadza nową formę wsparcia, czyli gwarancje do kredytów, z których skorzystać będą mogli rolnicy oraz mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego.

O kredyty z gwarancją będą mogły ubiegać się też duże gospodarstwa, które nie mogą otrzymać dotacji, a potrzebują kapitał na rozwój.

Zarudzki wyjaśnił, że gwarancje będzie udzielał Bank Gospodarstwa Krajowego. Nowa forma wsparcia będzie stanowiła uzupełnienie oferty dotacyjnej, jej zaletą w porównaniu do form dotacyjnych jest możliwość wygenerowania określonej alokacji środków, większej skali inwestycji w sektorze rolnym i przetwórczym i poprzez zaangażowanie środków bankowych.

Ze środków PROW 2014-2020 będzie pochodziło 50 mln euro, dzięki temu wygenerowany zostanie do 2023 r. portfel kredytowy na kwotę ok. 250 mln euro.

Na realizację PROW 2014-2020 Polska dysponuje kwotą 58 mld zł, z czego ok. 30 proc. środków - ok. 16,5 mld zł - już trafiło na konta rolników. Cała pula środków ma być wykorzystana do 2023 roku.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu