Rząd przyjął przepisy w sprawie e-wniosków dot. dopłat bezpośrednich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-12-2017,7:45 Aktualizacja: 29-12-2017,8:19
A A A

Rada Ministrów przyjęła w czwartek projekt ustawy dotyczący składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) w formie elektronicznej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

ARiMR, dopłaty bezpośrednie, wniosek o dopłaty, internet, e-WniosekPlus

ARiMR przygotowuje e-WniosekPlus. Co to oznacza dla rolników?

W lutym przyszłego roku ma zostać zaprezentowana pierwsza wersja nowej aplikacji do ubiegania się przez internet o płatności z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak wiadomo, 2018 rok będzie przełomowy jeśli chodzi o tę tematykę, bo...
Zaproponowano wprowadzenie zasady składania wszystkich wniosków zarówno o dopłaty bezpośrednie, jak i w ramach unijnych programów wsparcia (PROW) w formie elektronicznej.

W 2018 r. możliwe będzie składanie - zamiast wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich - stosownego oświadczenia, w którym rolnik potwierdzi brak zmian w porównaniu z wnioskiem z 2017 r. Szacuje się, że z tej możliwości skorzysta ok. 200-300 tys. rolników, co stanowi ok. 15-22 proc. wszystkich beneficjentów systemu wsparcia bezpośredniego.

Możliwość złożenia oświadczenia - zamiast wniosku - ma także dotyczyć wybranych działań obszarowych PROW.

Oznacza to uproszczenie procedury wnioskowania o płatności bezpośrednie i pomoc w ramach wybranych działań obszarowych PROW - tłumaczył PAP minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

- Chcemy, by od następnego roku 100 proc. rolników złożyło wnioski elektronicznie. Opracowujemy strategie informacyjna i wspieranie rolników w zakresie wspierania tych wniosków włączając w to Izby Rolnicze, Ośrodki Doradztwa Rolniczego i inne podmioty, które będą zainteresowane współpracą np. szkoły rolnicze - powiedział.

dopłaty, pieniądze, WPR, Komisja Europejska, Jerzy Plewa, dopłaty bezpośrednie

Dopłaty. Polscy rolnicy dostaną tyle samo, co Niemcy i Francuzi?

Wspólna Polityka Rolna UE po 2020 r. powinna być bardziej ukierunkowana na ochronę klimatu i środowiska i w większym stopniu wykorzystywać innowacyjne technologie - mówił w piątek szef dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds....
Dodał, że złożenie wniosku o dopłatę jest "prawem a nie obowiązkiem".

Jak poinformował minister, w ustawie o wspieraniu rozwoju w latach 2014-2020 zmieniona została zasada konkurencyjności, podniesiony został próg, od którego trzeba stosować ustawę o zamówieniach publicznych z 20 tys. zł do 30 tys. euro, tj. do takiego samego progu, jaki obowiązuje dla zamówień publicznych.

- Chcemy przyspieszyć proces zawierania umów i rozpatrywania wniosków - wyjaśnił Jurgiel.

Umożliwiono również wskazanym podmiotom i beneficjentom określanie tylko jednego kryterium oceny ofert – ceny lub kosztu - zaznacza CIR.

Znowelizowane przepisy mają wejść życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać 15 lutego 2018 r.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu