ARiMR przygotowuje e-WniosekPlus. Co to oznacza dla rolników?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-12-2017,13:15 Aktualizacja: 28-12-2017,13:18
A A A

W lutym przyszłego roku ma zostać zaprezentowana pierwsza wersja nowej aplikacji do ubiegania się przez internet o płatności z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak wiadomo, 2018 rok będzie przełomowy jeśli chodzi o tę tematykę, bo zgodnie z przepisami wspólnotowymi, wnioski o przyznanie płatności trzeba będzie składać za pośrednictwem e-formularza.

Dotychczas z drogi elektronicznej przy ubieganiu się o takie wsparcie korzystało niewielu gospodarzy. Tym samym wielu z tych pozostałych wyraża spory niepokój, czy sobie poradzą.

dopłaty bezpośrednie, działki do dopłat, powierzchnia upraw, areał upraw, wnioski o dopłaty, arimr

ARiMR donosi na rolników. Bo takie są procedury

Konflikt kontroli krzyżowej, podejrzenie podania nieprawdziwych informacji w celu uzyskania płatności czy też sfałszowania podpisu na dokumentach - w takich m.in. sytuacjach Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kieruje sprawy...
Na biurko ministra rolnictwa trafiły wystąpienia organizacji rolniczych, wskazujących na potrzebę stopniowego przechodzenia do nowej, obowiązkowej formuły aplikowania o płatności. Chodzi m.in. o to, że część gospodarzy w ogóle nie obsługuje jeszcze komputerów i dla nich możliwość składania wniosków w tradycyjnej, papierowej wersji powinna jeszcze jakiś czas pozostać.

O tym, że cała ta zmiana może rolników niepokoić, wie prezes ARiMR Maria Fajger. Ale zapewnia, że beneficjenci wsparcia nie zostaną pozostawieni sami sobie.

- Podjęliśmy szereg działań, aby ułatwić rolnikom wypełnienie tego obowiązku. Przede wszystkim przygotowywana jest nowa aplikacja e-WniosekPlus, która w wersji DEMO udostępniona zostanie w połowie lutego 2018 r. Aplikacja ta będzie bardziej przyjazna dla rolników, a wypełnianie za jej pośrednictwem wniosku będzie łatwiejsze i bardziej intuicyjne niż w poprzednich wersjach - mówi w wywiadzie dla "Gazety Pomorskiej" Fajger.

WPR, Paryż, Krzysztof Jurgiel, dopłaty bezpośrednie, MRiRW

Rolnicy nadal nie uzyskują równego wsparcia dopłat bezpośrednich

O potrzebie utrzymania dwufilarowej Wspólnej Polityki Rolnej mówił w Paryżu we wtorek minister Krzysztof Jurgiel. Szef resortu rolnictwa uczestniczył w konferencji ministrów rolnictwa krajów UE poświęconej unijnej...
Jak wyjaśnia, w aplikacji udostępnione będą dane wygenerowane na podstawie informacji pozyskanych z wniosków złożonych w roku 2017. A podstawowym założeniem aplikacji e-WniosekPlus jest określanie działek rolnych oraz ich powierzchni na podstawie wyrysowanych granic poszczególnych upraw oraz zaznaczonych dla danej uprawy płatności na działkach referencyjnych zadeklarowanych przez rolnika.

- Aplikacja e-WniosekPlus będzie na bieżąco informowała rolnika o popełnianych przez niego błędach czy też występujących brakach - zapewnia na łamach "GP" Maria Fajger.

Szefowa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekonuje ponadto, że będzie prowadzona kampania informacyjno-szkoleniowa, by rolnicy zostali przygotowani do obsługi nowej aplikacji.

W każdym biurze powiatowym zostanie zorganizowane specjalne stanowisko komputerowe przeznaczone do wypełniania e-wniosków.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej