Projekt ustawy o spółdzielniach rolniczych trafił do komisji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2017,12:45 Aktualizacja: 07-04-2017,8:27
A A A

Wzmocnienie roli spółdzielczości w rolnictwie oraz kompleksowe uregulowanie zasad i sposobu funkcjonowania spółdzielni rolniczych ma na celu rządowy projekt ustawy o spółdzielniach rolniczych skierowany do prac w sejmowej komisji rolnictwa.

- Proponujemy rozwiązania, które pozwalają na osiągnięcie dodatkowego wsparcia, dodatkowej pomocy szczególnie w początkowym okresie funkcjonowania spółdzielni - mówił w Sejmie Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.  

spółdzielnie rolników, krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, produkty rolne, sprzedaż produktów rolnych, rząd

Rząd przyjął projekt ustawy o spółdzielniach rolników

Kompleksowa regulacja zasad i sposobu funkcjonowania spółdzielni rolników to cel projektu ustawy o spółdzielniach rolników, który przyjął rząd. Rada Ministrów przyjęła także uchwałę w sprawie udzielenia...

Wśród proponowanych zmian jest kompleksowe uregulowanie zasad i sposobu funkcjonowania spółdzielni rolniczych. - Oczywiście wobec spółdzielni rolniczych obowiązującym będzie nadal podstawowe prawo spółdzielcze, to które obowiązuje wszystkie inne spółdzielnie - podkreślił polityk.

Wiceszef resortu mówił, że spółdzielnie rolników, które będą prowadziły działalność gospodarczą na rzecz swoich członków w zakresie m.in. planowania produkcji, dostosowania skali i jakości tej produkcji do oczekiwania rynku, koncentracji podaży oraz popytu będą miały dodatkowe uprawnienia z tytułu proponowanego przez rząd projektu ustawy.

W myśl projektu, spółdzielnię będzie mogło założyć minimum 10 pracowników, a sama spółdzielnia będzie musiała funkcjonować przynajmniej rok. W projekcie zaproponowano także zachęty dla rolników do zakładania spółdzielni w postaci możliwości uzyskania dotacji oraz ulgi podatkowe.

Proponuje się, aby członkowie spółdzielni rolniczej byli zwolnieni m.in. z podatku i opłat lokalnych od budynków i budowli oraz ich części, a także zajętych przez nie gruntów wykorzystywanych przez spółdzielnie lub związek spółdzielni rolników na działalność określoną w ustawie oraz z podatku dochodowego od osób prawnych.
spółdzielnie rolników, krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, produkty rolne, sprzedaż produktów rolnych

Ulgi podatkowe mają być zachętą do tworzenia spółdzielni rolniczych

W tym tygodniu rząd zajmie się projektem ustawy o spółdzielniach rolniczych. Jej celem jest kompleksowe uregulowanie zasad i sposobu ich funkcjonowania. Zachętą do ich zakładania mają być lepsze warunki ekonomiczne do prowadzenia takiej...

- Zwolnienie będzie dotyczyło dochodów spółdzielni rolników pochodzących ze sprzedaży produktów rolnych lub grup tych produktów, dla których spółdzielnia została założona - wyjaśnił Bogucki.

- Te ulgi mają wspomóc spółdzielnie w początkowym okresie działalności. Będą dotyczyły tych spółdzielni, które zatrudniają nie mniej niż 10 pracowników i których roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 2 milionów euro - dodał polityk.  

Takie rozwiązanie ma na celu stworzenie preferencyjnych warunków dla nowopowstałych podmiotów tak, aby mogły one spełnić swoje zadanie. Spółdzielnia rolników będzie tworzyła fundusze własne: udziałowy, zasobowy oraz wzajemnościowy.

Wiceminister rolnictwa podkreślił, że nowa ustawa nie odbiera żadnych praw istniejącym spółdzielniom rolniczym. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Dokument znalazł się na liście projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu