Ulgi podatkowe mają być zachętą do tworzenia spółdzielni rolniczych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2017,8:20 Aktualizacja: 27-02-2017,8:42
A A A

W tym tygodniu rząd zajmie się projektem ustawy o spółdzielniach rolniczych. Jej celem jest kompleksowe uregulowanie zasad i sposobu ich funkcjonowania. Zachętą do ich zakładania mają być lepsze warunki ekonomiczne do prowadzenia takiej działalności.

Nowe przepisy mają wzmocnić rolę spółdzielczości w rolnictwie, czego oczekują gospodarze upominający się o korzystniejsze warunki dla zrzeszania się w takie podmioty. Zachętą w tworzeniu spółdzielni będzie ich zwolnienie z określonych obowiązków fiskalnych.

spółdzielnie rolnicze, projekt ustawy o spółdzielniach rolników, rolnicy, prawo

Ustawa o spółdzielniach rolników coraz bliżej

Spółdzielczość jako forma zbiorowej zaradności stwarza realne szanse na aktywność gospodarczą i społeczną, w szczególności na terenach wiejskich - przekonuje resort rolnictwa, uzasadniając projekt ustawy o spółdzielniach...

- Projekt reguluje sprawę konsolidacji drobnych producentów. To jest niezbędne, jeśli mają występować wobec handlu jako siła czy też prowadzić działalność gospodarczą na rzecz swoich członków. Spółdzielnia rolników będzie mogła założyć np. sieć sklepów - poinformował ostatnio Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa na spotkaniu branży mleczarskiej.

Polityk mówił, że zachętą dla tworzenia spółdzielni rolników mają być ulgi podatkowe, będzie tez możliwość uzyskania dotacji. Podkreślił, że projektowana ustawa nie ogranicza prawa spółdzielczego. Nowe prawo będzie wzorowane na rozwiązaniach francuskich.

Projektowane przepisy przede wszystkim odnoszą się do wspólnej kooperacji rolników w zakresie produktów, wytwarzanych w prowadzonych przez nich gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, w tym koncentracji podaży, marketingu oraz działaniach optymalizujących koszty produkcji i zwiększających dochodowość.

Kosiniak-Kamysz, psl, ptasia grypa, asf, krzysztof jurgiel

PSL: czas ministra Jurgiela minął, czekamy na działania rządu

To, co się dzieje w polskim rolnictwie, wymaga jak najszybszej interwencji rządu. Czas dla ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela się skończył, oczekujemy działań od premier Beaty Szydło - powiedział w piątek Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL. -...

Resort rolnictwa, autor tego projektu, oczekuje, że wprowadzenie nowych rozwiązań pozwoli na poprawę efektywności gospodarowania na obszarach wiejskich.

Spółdzielnia ma prowadzić działalność gospodarczą na rzecz członków w zakresie planowania produkcji, koncentracji podaży produktów rolnych oraz organizowania zakupu niezbędnych gospodarzom środków do produkcji produktów.

Duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych w Polsce na tle Unii Europejskiej skutkuje dużym rozproszeniem podaży, podczas gdy w handlu i przetwórstwie następuje konsolidacja i oczekiwania dostaw większych partii towarów.

Ustawodawca proponuje, by nowe przepisy weszły w życie 30 dni od daty ich ogłoszenia.

Projekt ustawy o znalazł się na liście projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu