Powstanie rejestr upraw GMO. Ustawa o mikroorganizmach przyjęta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2018,12:40 Aktualizacja: 23-03-2018,12:44
A A A

Sejm poparł wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat do ustawy o mikroorganizmach. Ustawa zakłada zwiększenie bezpieczeństwa zdrowia ludzi i środowiska przez wprowadzenie mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę i ewentualne ograniczanie upraw GMO.

Trzy z czterech poprawek zgłoszonych przez Senat mają charakter redakcyjny, doprecyzowujący; czwarta dodaje artykuł tworzący rejestr upraw GMO.

Połączone komisje: środowiska i rolnictwa rekomendowały przyjęcie wszystkich poprawek.

pasze gmo, gmo, krzysztof jurgiel, alternatywne źródła białka, pasze wysokobiałkowe, soja

Jak zastąpić soję GMO krajowym białkiem? Resort szuka rozwiązań

Resort rolnictwa po raz kolejny zamierza przedłużyć termin wejścia w życie zakazu karmienia zwierząt paszami GMO do końca 2024 r. Jednocześnie przygotowywany jest program, który pozwoli na częściowe zastąpienie importowanej soi krajowymi...
Ustawa została uchwalona przez Sejm na początku lutego br.

Ustawa o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw, której projekt został znacznie zmieniony podczas prac parlamentarnych, ma za zadanie wdrożenie do polskiego prawa postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego, regulującej kwestie zamierzonego uwolnienia organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) do środowiska.

Wykonuje on wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 2014 r. Chodzi o niewdrożenie przez Polskę niektórych zapisów regulujących kwestie zgłaszania, rejestracji, powiadamiania o uprawach GMO opinii publicznej.

Ustawa wprowadza szczegółowe rozwiązania prawne, które mają wykluczyć wszystkie uprawy genetycznie modyfikowane z polskiego rolnictwa zgodnie z dewizą "Rzeczpospolita Polska jest wolna od GMO".

ustawa o gmo, gmo, uprawy gmo, jarosław sachajko, sejm

Szef komisji alarmuje. Nowela ustawy o GMO nie zabezpiecza interesu rolników

Nowela ustawy o GMO, którą w czwartek uchwalił Sejm, jest dziurawa i nie zabezpiecza interesu rolników i konsumentów - ocenił Jarosław Sachajko (Kukiz'15). Jego zdaniem, przyjęte przepisy mogą prowadzić do tego, że uprawy...
Według przepisów, aby wpisać uprawę do rejestru, trzeba mieć zgodę wszystkich właścicieli nieruchomości położonych w promieniu 30 km od granic zewnętrznych działki, na której planuje się uprawę GMO. Potrzebna jest też dokumentacja potwierdzająca, że uprawa GMO nie będzie miała negatywnego wpływu na bezpieczeństwo środowiska oraz opinia akceptująca zamiar uprawy, wydana przez radę gminy, radę powiatu i sejmik województwa.

Ponadto obszar, na którym planuje się uprawę GMO, nie może znajdować się w mniejszej odległości niż 30 km od ustanowionych form ochrony przyrody.

Nowelizowana ustawa wobec naruszających przepisy przewiduje grzywny i kary pozbawienia wolności od trzech miesięcy do 12 lat w zależności od przewinienia.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu