Ochrona gruntów leśnych przed wykupem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
29-12-2015,9:30 Aktualizacja: 29-12-2015,9:45
A A A

Jednym z głównych priorytetów resortu środowiska będzie przygotowanie przepisów mających chronić grunty leśne przed wykupem po 1 maja 2016 roku - podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej minister środowiska Jan Szyszko.

Minister zaznaczył, że resort środowiska jest resortem gospodarczym, "gdzie podmiotem tego rozwoju gospodarczego jest człowiek, a zasoby przyrodnicze mają być przez niego racjonalnie użytkowane". "Jest to typowe podejście zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. (…) Misją resortu jest tworzenie miejsc pracy na bazie zasobów przyrodniczych, szczególnie na terenach wiejskich" - dodał.

Szyszko poinformował, że jednym z głównych priorytetów ministerstwa będzie ochrona polskich gruntów leśnych przed wykupem. Przypomniał, że w maju 2016 roku, zgodnie z traktatem akcesyjnym kończy się 12-letni okres przejściowy zakazujący sprzedaży gruntów rolnych i leśnych. "Zgodnie z traktatem będzie obowiązywał wolny obrót ziemią leśną i rolną. Każdy będzie mógł nabywać ziemię leśną i rolną w układzie międzynarodowym. (…) Przygotowujemy prawo leśne, aby ta ziemia była chroniona przez państwo Polskie, by ziemia leśna służyła Polakom" - zapowiedział minister.

las, leśnicy, prawo, przepisy, ustawa, Sejm, prezydent, drewno

Te zmiany mogły sparaliżować gospodarkę leśną

Kilka dni temu weszła w życie ustawa zmieniająca nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Ustawa przesuwa z 24 grudnia 2015...

Szyszko poinformował ponadto, że pojawił się pierwszy projekt takiego prawa, nad którym trwają nieformalne konsultacje międzyresortowe.

Dużą uwagę ministerstwa będzie także zajmować leśnictwo. Minister zwrócił uwagę, że blisko jedna trzecia kraju pokryta jest lasami. "A lasy to miejsca pracy i wzór dla koncepcji zrównoważonego rozwoju" - dodał.

"Pozyskiwaliśmy drewno, tworzyło to miejsca pracy. Mamy coraz więcej lasów, coraz więcej drewna przyrasta. Nie straciliśmy ani jednego z występujących gatunków, wręcz odwrotnie jest eksplozja gatunków, które dawno zniknęły z zachodniej Europy" - mówił.

Szyszko przypomniał, że ten aspekt był podnoszony przez Polskę podczas niedawno zakończonego 21 szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu. "Walczyliśmy aby w prawie międzynarodowym dostrzeżono, by można było wliczać lasy w redukcję koncentracji CO2 w atmosferze, a każda tona CO2 to jest określona wartość i cena. Zgodnie też z prawem międzynarodowym ma to iść (pieniądze - PAP) na tereny niezurbanizowane" - dodał.

W niedawnej rozmowie z PAP minister poinformował, że nasz kraj będzie chciał włączenia do prawa europejskiego ustaleń światowego porozumienia klimatycznego i uwzględnienia w redukcji emisji pochłaniania CO2 przez lasy i glebę.

Minister dodał, że innymi priorytetami resortu będą: edukacja ekologiczna, geologia, gospodarka wodna i odpadowa.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu