Obowiązkowa przynależność do spółek wodnych? "Dobrowolność fatalna w skutkach"
Przynależność do spółek wodnych zajmujących się gospodarowaniem wodą na gruntach rolnych powinna być obligatoryjna – uważają specjaliści z Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR).
Temat został podjęty podczas posiedzenia Komisji ds. Legislacji i Aktów Prawnych WIR. Jej członkowie zwrócili uwagę na fatalny - w ich ocenie - w skutkach zapis o dobrowolności udziału rolników w tych spółkach. Postulują oni wykreślenie z przepisów Prawa wodnego zapisu mówiącego o dobrowolności odnośnie członkostwa w spółce wodnej (oczywiście odnośnie właścicieli gruntów).
Obligatoryjne członkostwo w spółce
„Przynależność do spółek wodnych zajmujących się gospodarowaniem wodą na gruntach rolnych powinna być obligatoryjna, ponieważ urządzenia melioracyjne wpływają na każdy grunt w większym lub mniejszym stopniu, powodując odnoszenie korzyści przez ich właścicieli” – czytamy we wnioskach komisji WIR, które zostały przekazane do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Zwiększone dofinansowanie spółek wodnych? Znamy stanowisko resortu rolnictwa
W piśmie podkreślono, że dobrowolność przynależności do spółek powoduje, że właściciele gruntów niebędący członkami spółek wodnych uchylają się od uiszczania składek na rzecz spółek.
„Nie dbają oni także o urządzenia melioracyjne znajdujące się na ich gruntach. Co prawda zapisy Prawa wodnego określają zasady uiszczania opłat w przypadku braku przynależności do spółek wodnych, ale w praktyce są one martwe i prawie niemożliwe do zastosowania” – wskazuje Izba.
Dostęp do danych właścicieli gruntów
W ocenie jej członków, należy też wprowadzić zapisy umożliwiające spółkom wodnym dostęp do dokumentów mówiących o właścicielach gruntów.
„Obecnie spółki wodne, w przypadku próby ustalenia właściciela gruntu, nie mają możliwości uzyskania informacji na ten temat. Wprowadzenie przepisów, które pozwalały spółkom na uzyskiwanie takich informacji, pomogłyby im w naliczaniu i ściganiu opłat” – argumentuje wielkopolski samorząd rolniczy.
Narzędzie do egzekwowania składek
Ponadto postuluje on, by przynależność do spółek wodnych wpisać do Kodeksu Dobrych Praktyk Rolniczych.
„Uwzględnienie w Kodeksie Dobrych Praktyk Rolniczych przynależności do spółek wodnych w kontekście ubiegania się o dopłaty obszarowe, dałoby narzędzie np. do egzekwowania składek na rzecz spółek. Dodatkowo przynależność do spółki wodnej mogłaby być uwzględniana w punktacji dotyczącej aplikowania o różne dofinansowania, np. na modernizację, nawadnianie, ochronę środowiska, wapnowanie itp.” – brzmi uzasadnienie.
Rozszerzony katalog dofinansowania
Kolejny postulat komisji WIR dotyczy dotacji udzielanych spółkom wodnym. Mają one charakter podmiotowy, co skutkuje ich wykorzystywaniem na bieżącą działalność.

Planujesz budowę zbiornika wodnego w gospodarstwie? To warto wiedzieć
„W obecnym kształcie przepisy dotyczące dofinansowywania spółek wodnych prowadzących gospodarkę wodną na gruntach rolnych pozwalają na uzyskanie pomocy finansowej państwa udzielanej w formie dotacji podmiotowej z budżetu państwa przeznaczonej na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizacji zadań związanych z utrzymaniem wód i urządzeń wodnych, z wyłączeniem zadań, na realizację których została udzielona inna dotacja. Chodzi o dofinansowanie przedmiotowe, a nie podmiotowe” – czytamy w wystąpieniu Izby.
Jak ona w tym zakresie przekonuje, należy rozszerzyć katalog możliwości dofinansowania również o dofinansowanie przedmiotowe bądź - tak jak w przypadku pomocy finansowej udzielanej przez jednostki samorządu terytorialnego - umożliwić przeznaczenie dotacji na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji, co dałoby spółkom większe możliwości podejmowania działań i znacznie rozszerzyło katalog możliwych przedsięwzięć.
Źródło: WIR
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś