Czynsze dzierżawne po nowemu – ile wynosi średnia cena skupu pszenicy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-07-2025,13:05 Aktualizacja: 17-07-2025,13:16
A A A

Nowe wskaźniki w postaci średniej ceny skupu pszenicy i skupu podstawowych produktów rolnych, czyli podstawy do wyliczania w najbliższym czasie czynszów dzierżawnych za państwową ziemię, opublikował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

I tak, średnia krajowa cena skupu pszenicy za okres 11 kwartałów poprzedzających II półrocze 2025 r. wyniosła według GUS 95,02 zł za 1 dt. Oznacza to spadek, bo za okres 11 kwartałów poprzedzających I półrocze br. było to 107,34 zł za 1 dt.

Z kolei wskaźnik cen skupu podstawowych produktów rolnych w I półroczu 2025 r. w stosunku do II półrocza 2024 r. wyniósł 105,2 (wzrost cen o 5,2 proc.). Dla porównania, ten wskaźnik w poprzednim okresie „rozliczeniowym” - II półroczu 2024 r. w stosunku do I półrocza 2024 r. - wynosił 104,9 (wzrost cen o 4,9 proc.).

Ilość pszenicy lub suma pieniężna

Czynsz w umowach dzierżawy państwowych gruntów ustalany jest najczęściej jako równowartość odpowiedniej ilości pszenicy albo jako suma pieniężna.

kowr, państwowe grunty, zwrsp, dzierżawa gruntów

Rekordowy rok dla dzierżawy

Podsumowanie działań za pierwsze półrocze 2025 r. dotyczące przejęcia i rozdysponowania nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pokazuje, że rolnicy nadal najczęściej decydują się na dzierżawę. Od początku roku Oddziały Terenowe...

Jeżeli czynsz dzierżawny został określony w decytonach pszenicy (tak jest zazwyczaj), to należność do zapłaty wylicza się na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za jedenaście kwartałów poprzedzających półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin płatności czynszu. A jeśli czynsz wyrażony jest w mierniku pieniężnym, to począwszy od drugiego terminu płatności podlega on waloryzacji przy zastosowaniu wskaźników zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności.

Oba te wskaźniki regularnie podaje GUS.

Ponad mln hektarów w dzierżawie

Według stanu na koniec czerwca 2025 r., powierzchnia wszystkich państwowych gruntów pozostających w dzierżawie - i tym samym podlegających czynszom - wyniosła 1 mln 70 tys. ha. To stanowi 80 proc. powierzchni gruntów pozostających w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Poleć
Udostępnij