Walczą o czyste gleby, by zwiększyć produkcję rolną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2019,9:00 Aktualizacja: 07-12-2019,9:20
A A A

W Chinach zamknięto od 2016 roku ponad 1,3 tys. i usprawniono pracę blisko 700 firm z branży metali ciężkich w ramach długoterminowego planu walki z problemem zanieczyszczenia gleb.

Zanieczyszczenie gleb uznawane jest za jeden z największych i najdroższych do rozwiązania problemów ekologicznych stojących przed Chinami. Ogólnokrajowe badanie z 2014 roku wykazało, że ok. 16 proc. ziem - obszar wielkości Mongolii - jest w różnym stopniu zanieczyszczone nawozami, pestycydami, metalami ciężkimi, plastikiem i innymi substancjami.

Stop erozji gleb. Ocalmy naszą przyszłość

Pod takim hasłem przebiega tegoroczny Światowy Dzień Gleby, który przypada 5 grudnia. Jest on obchodzony od 2002 roku. Erozję gleb powodują: erozja wodna, erozja wietrzna, ruchy masowe, erozja śniegową oraz erozja uprawowa. Z badań IUNG-PIB...

Władze są jednak przekonane, że uda im się osiągnąć założony cel i do końca 2020 roku sprawić, że 90 proc. zanieczyszczonych terenów uprawnych będzie znów bezpieczne dla rolnictwa - uważa Su Kejing, dyrektor odpowiedzialny za zanieczyszczenie gleby w ministerstwie środowiska.

Pekin od ponad pięciu lat prowadzi "wojnę z zanieczyszczeniem", która ma na celu naprawę szkód wyrządzonych środowisku naturalnemu przez trzy dekady gwałtownego wzrostu gospodarczego i uprzemysłowienia.

W ramach planu zamknięto 1,3 tys. firm zajmujących się produkcją i przetwarzaniem metali ciężkich i usprawniono pracę 700 przedsiębiorstw zajmujących się kadmem, jedną z głównych substancji zanieczyszczających ryż. Dodał, że zagrożenia można zmniejszyć również przez zmianę upraw na mniej wrażliwe na zanieczyszczenie.

Zmagania z zanieczyszczeniem gleby i wody są ważnym elementem starań na rzecz zwiększenia produkcji rolnej w kraju, w którym rośnie współczynnik urbanizacji. Rządowe badanie z 2015 roku wykazało, że metalami ciężkimi zanieczyszczonych jest 25 mln ha ziemi uprawnej, co zmniejsza roczną produkcję ziarna o 10 mln ton.

Choć w ciągu ostatnich trzech lat na projekty oczyszczania przeznaczono 28 mld juanów, kwestia finansowania projektów rekultywacyjnych pozostaje problematyczna, szczególnie w regionach, gdzie ceny ziemi są niskie.

- W następnej fazie będziemy pracować z innymi wydziałami, by zachęcić prywatny kapitał i firmy do wkładania pieniędzy w rekultywację gleby - powiedział Su.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement