Obfite opady ograniczyły zasięg suszy rolniczej. Najbardziej dotyka kukurydzy
Największy zasięg obszarów zagrożonych suszą odnotowano dla kukurydzy – ocenia Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG).
Na portalu dedykowanym suszy rolniczej IUNG opublikował wnioski z siódmego tegorocznego raportu, obejmującego okres od 21 maja do 20 lipca. W tym przedziale czasowym odnotował on zasięgi gleb zagrożonych suszą dla upraw: zbóż jarych, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę oraz roślin strączkowych.

Susza rolnicza mniejszym zagrożeniem dla upraw. Zmiana w wyniku opadów po przyjściu niżu
Susza najbardziej dotyka kukurydzy
„Największy zasięg obszarów zagrożonych suszą w siódmym okresie raportowania odnotowano dla kukurydzy, gdzie kryterium suszy zostało spełnione w 37 gminach w Polsce w województwach: wielkopolskim (31 gmin), dolnośląskim (3 gminy), łódzkim (2 gminy) i lubuskim (1 gmina)” – wylicza Instytut.
Jak dodaje, pozostałe uprawy, dla których kryterium suszy zostało przekroczone, znajdują się wyłącznie na terenie województwa wielkopolskiego i są to zboża jare (2 gminy), krzewy owocowe (11 gmin) oraz rośliny strączkowe (3 gminy).
Warunki do retencji wody sprzyjające
„W siódmym okresie raportowania (…) średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju była ujemna i wyniosła –90 mm. W porównaniu z poprzednim okresem raportowania, średnia wartość KBW zmniejszyła się o 22 mm” – wskazuje IUNG.
Według jego danych, najniższe wartości KBW decydujące o stwierdzaniu suszy rolniczej odnotowano w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego (od –160 mm do –168 mm) oraz w części województwa łódzkiego. Na przeważającym obszarze kraju wskaźnik KBW przekracza +50 mm, co oznacza sprzyjające warunki do retencji wody opadowej w glebie.

Ralstonia solanacearum zagraża uprawom. Bakteria stwierdzona w 7 województwach
Obfite opady ograniczyły zasięg suszy
„W bieżącym okresie raportowania uprawy takie, jak zboża ozime, zboża jare oraz rzepak wykazują mniejszą podatność na suszę, co znajduje odzwierciedlenie w wysokich wartościach deficytu wymaganych do przekroczenia progu suszy. Z kolei większą wrażliwość na niedobory wody zaczynają wykazywać uprawy kukurydzy i ziemniaków. Z tego względu największy zasięg obszarów z deficytem opadów po uwzględnieniu warunków glebowych potrzebnych do określenia suszy rolniczej, odnotowano dla kukurydzy w województwie wielkopolskim” – czytamy w raporcie.
Jak z niego wynika, w ostatnim czasie na przeważającym obszarze kraju wystąpiły obfite opady atmosferyczne, które znacząco ograniczyły zasięg suszy rolniczej.
Źródło: IUNG
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś