Rosjanie z rozrzewnieniem wspominają warszawską fabrykę Ursusa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Matuszewska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-02-2020,10:50 Aktualizacja: 19-02-2020,11:00
A A A

Pokaz filmu dokumentalnego "Symfonia Fabryki Ursus" reż. Jaśminy Wójcik odbędzie się 19 lutego o godz. 19.30 w moskiewskim Kinoteatrze Oktiabr. Polaków i Rosjan łączy wspólnota losów - mówi Eugeniusz Stupiński z Instytutu Polskiego w Moskwie.

Chyba w każdym kraju byłego Bloku Wschodniego są ludzie, których życie runęło po tym, jak stracili pracę w niegdyś wielkich, dobrze prosperujących fabrykach - mówi Eugeniusz Stupiński z Instytutu Polskiego w Moskwie w związku z pokazem polskiego filmu dokumentalnego "Symfonia Fabryki Ursus".

agencja mienia wojskowego, wojsko wyprzedaje sprzęt, ciągniki rolnicze, przetargii ogłoszone przez amw

Ursusy od wojska. 15 tysięcy za "60"

Ciągniki rolnicze, przyczepy, pojazdy dostawcze i inny sprzęt potencjalnie przydatny w gospodarstwach można kupić na przetargach ogłoszonych przez Agencję Mienia Wojskowego. Pojazdy i sprzęt z demobilu wystawiły do sprzedaży oddziały AMW w...
- W tym kontekście Polaków i Rosjan łączy wspólnota losów. To także stąd zainteresowanie u nas "Symfonią…" - dodaje Stupiński.

W czasach PRL-u znajdująca się w Warszawie Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie, dając zatrudnienie tysiącom ludzi. Po roku 1989 doszło jednak do głębokiej deindustrializacji, miliony ludzi w całej Polsce straciło pracę; ursuskie hale świecą pustkami, popadając w ruinę, a tysiące byłych pracowników do dziś próbuje się odnaleźć.

To właśnie ich zaprosiła do współpracy Jaśmina Wójcik, reżyserka i współautorka scenariusza "Symfonii Fabryki Ursus". Robotnicy, technologowie, kierownicy i sekretarki wzięli udział w eksperymentalnym filmie dokumentalnym - za pomocą pamięci ciała i dźwięków odtworzyli jeden dzień pracy zakładu, tworząc tytułową "symfonię" i przypominając niemal zapomniane dziś wartości świata wielkich zakładów przemysłowych, takie jak robotniczą wspólnotę, solidarność czy etos pracy.

ursus, wniosek o upadłość ursusa, Arkadiusz Miętkiewicz

Ursus się wyprzedaje, a prezes rezygnuje

Za co najmniej 25,8 milionów złotych sprzedane mają zostać zakłady produkcyjne Ursusa w Opalenicy (woj. wielkopolskie) i Dobrym Mieście (woj. warmińsko-mazurskie). Firma straciła ponadto prezesa. Spółka ma coraz więcej...

O pomoc w sprowadzeniu polskiego dokumentu do Rosji zwrócił się do Instytut Polskiego w Moskwie Kinoteatr Oktiabr.

- Dzięki swojej niezwykłej formie oraz otrzymanym nagrodom o filmie zrobiło się w Rosji głośno - informuje Eugeniusz Stupiński. - Zorganizowaliśmy więc sprowadzenie kopii i przetłumaczenie na jęz. rosyjski. To oryginalny dokument, w którym wykorzystano nowatorskie techniki pracy z aktorami, godny szerokiej publiczności - podkreśla Stupiński.

Pokaz filmu dokumentalnego "Symfonia Fabryki Ursus" reż. Jaśminy Wójcik odbędzie się 19 lutego o godz. 19.30 w moskiewskim Kinoteatrze Oktiabr. Pokaz zorganizowany przez Instytut Polski w Moskwie w ramach projektu "??R?.?rt" przy współpracy z centrum sztuki współczesnej "ART-Russia".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement