Targowiska się zestarzały. Rolnicy będą mieć nowe miejsca do sprzedaży swoich produktów?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-05-2025,13:35 Aktualizacja: 09-05-2025,13:58
A A A

Ministerstwo rolnictwa poinformowało o pracach nad „Programem budowy nowoczesnych targowisk w każdym mieście”. Chodzi o stworzenie miejsc sprzedaży produktów wytworzonych przez rolników w ramach krótkich łańcuchów żywnościowych.

Posłanka Lidia Czechak (PiS) zwróciła w wystosowanej interpelacji uwagę na brak nowoczesnej infrastruktury targowisk miejskich, co w je ocenie za kilka lat spowoduje upadek lub zanik tych działalności. Przypomniała przedwyborcze obietnice obecnego premiera Donalda Tuska odnośnie uruchomienia programu budowy nowoczesnych targowisk w każdym mieście, gdzie swoje produkty mogliby sprzedawać m.in. rolnicy.

„Na razie nie został jednak uruchomiony żaden program z tym związany. Samorządowcy zauważają potrzebę budowy nowoczesnej infrastruktury targowej, jednak bez finansowego wsparcia rządu często jest to zadanie nie do zrealizowania” – napisała w interpelacji posłanka, pytając jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), czy zamierza ono uruchomić nowe programy, które pozwolą unowocześnić infrastrukturę targową.

projekt rozporządzenia, rekompensaty, zapłata za płody rolne, skup, niewypłacalność skupu, fundusz ochrony rolnictwa

Brak zapłaty za płody rolne – rekompensaty będą 100-procentowe

Rekompensaty w wysokości 100 proc. z Funduszu Ochrony Rolnictwa - czyli za brak zapłaty za płody rolne spowodowany niewypłacalnością skupu - przewiduje w 2025 r. projekt rozporządzenia. Chodzi o projekt rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie...

Zwolnieni z opłaty targowej

W odpowiedzi resort rolnictwa przywołuje dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2023 r., z których wynika, że w krajowej ewidencji prowadzonej przez gminne jednostki samorządowe zarejestrowanych było 2560 stałych targowisk (w tym 2328 targowisk z przewagą sprzedaży drobnodetalicznej). Ogólna liczba targowisk stałych w porównaniu z rokiem 2022 była wyższa o 414 miejsc wyznaczonych do prowadzenia handlu.

„Na targowiskach rolnicy i ich domownicy prowadzący handel w piątki i soboty są zwolnieni z opłaty targowej na podstawie ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty. To oznacza, że nie muszą płacić za korzystanie z miejsca na targowisku, gdy sprzedają swoje produkty rolne lub wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie - co dla konsumentów oznacza dostęp do lokalnej żywności” – czytamy w piśmie MRiRW podpisanym przez wiceministra Michała Kołodziejczaka.

Pieniądze z PROW i KPO

Podkreślono w nim ponadto, że ze środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 wybudowano lub przebudowano łącznie 213 targowisk lub obiektów budowlanych przeznaczonych na cele promocji i sprzedaży lokalnych produktów. Na ten cel wydatkowanych miało zostać 250,7 mln zł.

„W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pierwsze nabory wniosków dla podmiotów sektora rolno-spożywczego uruchomione zostały na jesieni 2022 r. Realizowane są w ramach inwestycji A1.4.1 KPO dotyczącej „Inwestycji na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu” i dotyczą m.in. tworzenia miejsc bezpośredniej sprzedaży dla spożywczych produktów lokalnych (np. warzywniaki, zieleniaki). Rolnicy w ramach instrumentu w zakresie: tzw. małego przetwórstwa złożyli prawie 5 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 1,7 mld zł. Mają czas na realizację inwestycji do końca marca 2026 r. Dotychczas Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom 164,5 mln zł” – przekazuje resort rolnictwa.

krir, podatek drogowy, podatek od środków transportu, ciężarówki rolników

Ciężarówki rolników zwolnione z podatku?

Izby rolnicze chcą pomocy dla rolników, którzy mają ciężarówki wykorzystywane do prac w swoich gospodarstwach. Chodzi o zwolnienie ich z podatku. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) wystąpił 7 maja do ministra...

Program budowy targowisk

W odniesieniu do pytania o nowy program dotyczący targowisk informuje, że prowadzi prace związane z inicjatywą „Programu budowy nowoczesnych targowisk w każdym mieście”, której celem - jak zapewnia ministerstwo - jest stworzenie nowoczesnych, hybrydowych form sprzedaży produktów wytworzonych przez rolników w ramach krótkich łańcuchów żywnościowych.

„Na obecnym etapie prowadzone są prace koncepcyjne, w ramach których analizowane są różne scenariusze wdrożenia programu, aby w dalszej kolejności podjąć prace wdrożeniowo-pilotażowe. Konieczna jest analiza stanu faktycznego, diagnoza potrzeb oraz kierunków zmian, możliwości technicznych, logistycznych i prawnych wdrożenia nowoczesnych instrumentów informatycznych, tak aby produkty sprzedawane na hybrydowych targowiskach zapewniały wymogi bezpieczeństwa żywności. Program musi odpowiadać na potrzeby rolników, konsumentów oraz samorządów, które odpowiadają za istniejącą infrastrukturę targowiskową” – wyjaśnia MRiRW.

Poleć
Udostępnij