Żywność skontrolowana. Posypały się kary i zakazy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2017,12:40 Aktualizacja: 17-03-2017,13:06
A A A

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podała wyniki kontroli jakości makaronu, przetworów owocowych i rybnych, tłuszczów do smarowania, koncentratów spożywczych i wyrobów cukierniczych. Nie brakowało uchybień.

Przeprowadzone w czwartym kwartale 2016 r. kontrole objęły 245 podmiotów. Sprawdzano cechy organoleptyczne (wygląd, smak i zapach), parametry fizykochemiczne (zawartość ekstraktu ogólnego, tłuszczu, soli i glazury, identyfikację surowca rybnego, wilgotność i kwasowość) oraz oznakowanie makaronu, ryb mrożonych i paluszków rybnych, dżemów, konfitur, powideł, tłuszczów do smarowania, koncentratów spożywczych deserów i obiadów, wyrobów czekoladowych, cukierków oraz produktów marcepanowych.

żywność, jakość żywności, kontrola jakości żywności, bezpieczna żywność, parlament europejski

Unia będzie skuteczniej kontrolować jakość żywności

Parlament Europejski przyjął przepisy o zaostrzeniu kontroli bezpieczeństwa żywności na różnych etapach jej produkcji, przetwarzania i dystrybucji. Nowa legislacja ma m.in. zapobiec procederom fałszowania żywności i etykiet produktów...

W zakresie cech organoleptycznych wpadki producentów dotyczyły m.in. niewłaściwego wyglądu makaronu, obecności niedozwolonych pozostałości pancerzyków i odnóży stawonogów w  przetworach rybnych, niejednolitej konsystencji oraz niewłaściwego smaku i zapachu w tłuszczach do smarowania.

Jeśli chodzi o parametry fizykochemiczne, w przypadku przetworów rybnych stwierdzono obecność niedeklarowanych składników (MOM-u rybiego i fosforanów), zawyżoną zawartość glazury i zaniżoną zawartość mięsa i masy netto wyrobu gotowego.

Wyroby czekoladowe miały natomiast zaniżoną zawartość suchej masy kakaowej, tłuszczu mlecznego, orzechów arachidowych, nadzienia oraz tłuszczu.

Z kolei w makaronach zdarzały się takie "grzeszki", jak zaniżona zawartość jaj oraz obecności niedeklarowanej kurkumy. Zaś w niektórych przetworach mlecznych było za dużo wody i tłuszczu.
 
żywność, ceny żywności, oleje, tłuszcze, masło, cukier, słodycze, wieprzowina

W tym roku więcej zapłacimy za żywność. I to sporo

W tym roku żywność może zdrożeć o ok. 4 proc., więcej zapłacimy za warzywa, wieprzowinę, tłuszcze oraz produkty mleczarskie - uważa Krystyna Świetlik z IERiGŻ. W 2016 r. ceny żywności wzrosły w porównaniu z 2015 r. o 1 proc. Zdaniem...

Inspektorzy wytykali także nieprawidłowości w oznakowaniu produktów. Podają choćby przykład "miksu tłuszczowego" uformowanego w osełkę, zapakowanego w papier pergaminowy.
"Umieszczono na nim nazwę fantazyjną "Osełka..." (przy użyciu czcionki wyraźnie odróżniającej od pozostałych informacji) i sformułowanie "Jakie dobre!!!", którego forma gramatyczna była odpowiednia dla masła (całość oznakowania sugerowała więc, że dany produkt jest masłem)" - stwierdza IJHAR-S.

Kontrolerzy piętnowali także stosowanie nazw typu "marcepan", "czekoladka marcepanowa", "marcepanowy baton..." wskazujących, że są to wyroby z nadzieniem wyprodukowanym z migdałów słodkich z ewentualnym dodatkiem migdałów gorzkich, podczas gdy faktycznie produkty poza masą marcepanową zawierały również percepan i arachipan.

Zdarzały się przypadki sprzecznych nazw produktu (np. "Makaron wstążka..." i "Makaron nitka cienka...", "Kurczak w sosie..." i "Skoncentrowany Sos..."). A w oznakowaniu "miksu tłuszczowego do smarowania X%" użyto grafiki przypominającej kwiat słonecznika, podczas gdy do produkcji użyto mniej wartościowego tłuszczu palmowego.

Ryszard Zarudzki, ministerstwo rolnictwa, Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności

Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności ma zwiększyć ochronę konsumentów

Utworzenie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności zmniejszy liczbę kontroli i zwiększy ochronę konsumentów - przekonywał do projektów dwóch ustaw wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki podczas posiedzenia sejmowej...

Producenci stosowali również określenia "babci" i "domowa" przy jednoczesnym stosowaniu w procesie produkcji przetworzonych surowców.

Ktoś zamieścił ponadto na opakowaniu określenie "oryginalna szwajcarska receptura", ale brakowało dokumentów potwierdzających taką deklarację.

W wyniku kontroli inspektorzy wydali 112 decyzji administracyjnych: 57 nakazujących poddanie artykułów rolno-spożywczych określonym zabiegom (w tym doprowadzenia do prawidłowego znakowania), 23 nakładające kary pieniężne w wysokości 36,2 tys. zł, 22 zakazujących wprowadzania do obrotu danych artykułów, 7 o odstąpieniu od kar pieniężnych ze względu na niski stopień szkodliwości czynu oraz 1 decyzję nakazującą zniszczenie partii.

Do tego trzeba jeszcze dodać 15 mandatów karnych na kwotę 2,6 tys. zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu